Ministar inostranih poslova BiH, Igor Crnadak, uputio je pismo predsjedniku UEFA Aleksandru Čeferinu povodom fotografija koje su se pojavile u medijima, a na kojima se, kako je naveo, „jasno vidi da se na pobjedničkom peharu Lige Evrope nalazi ratna zastava BiH“.
Ministar Crnadak je naposao da je “to je zastava koja simbolizuje samo jedan narod, a vrijeđa druge narode koji žive u BiH“. Napisao je da u BiH žive Srbi, Bošnjaci, Hrvati i ostali, a zastava na postolju pehara je „ratna zastava, korištena tokom građanskog rata u BiH – od 1992. do 1995. godine”, naveo je Crnadak u pismu.
On je podsjetio da je Dejtonski mirovni sporazum iz novembra 1995. donio mir u BiH, koja je zvaničnu zastavu dobila 1998. godine.
“Ratna zastava sa pehara vrijeđa mnoge. Nadam se da je u pitanju nenamjerna greška, pa Vas molim da prije finalne utakmice UEFA Lige Evrope 29. maja ispravite nepravdu i u postolje pehara utisnete zvaničnu zastavu BiH, jer ova koja se sada nalazi na trofeju to nije”, dodao je Crnadak.
U saopštenju se napominje da je Ministarstvo inostranih poslova o ovom pismu informisalo i članove Predsjedništva BiH.
Zastava koju ministar Crnadak sasvim pogrešno naziva „ratnom zastavom BiH“, bila je u služebenoj upotrebi šest godina i upravo pod tom zastavom BiH je 22.maja 1992. godine primljena u članstvo Ujednjenih nacija. Riječ je dakle o službenoj zastavi države koju je Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine usvojilo na svojoj sjednici od 4. maja 1992. godine (Uredba br. 02-011-343/92), i koja je bila u upotrebi kao zvanična zastava BiH sve do 1998. godine.
(Službena zastava BiH pred sjedištem UN-a)
Crnatka bi valjalo obrazovati i da je zastavu s ljiljanima po uzoru na srednjovjekovni grb bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića zvanično predložio HDZ, da je bila prihvaćena od strane skupštinske komisije koju su činili predstavnici svih parlamentarnih stranaka tadašnje SR BiH te da zbog početka ratnih sukoba nikad nije zvanično usvojena u Skupštini, ali je, umjesto toga, u skladu s tadašnjim zakonom, bila usvojena od Predsjedništva BiH kao službena zastava naše zemlje,
Dejtonskim sporazumom predviđeno je da BiH dobije nova obilježja o kojima su se trebale dogovoriti bh. vlasti, a do tada su ostali važiti “ljiljani”. No, kako dogovor nije bilo moguće postići, novu zastavu i grb konačno je 1998. nametnuo visoki predstavnik Carlos Westendorp.
Da je Igor Crnadak pisao u UEFA-i s zahtjevom da se ispravi greška na peharu Lige Evrope te bivša zastava BiH zamijeni aktuelnom, to bi bio razumljiv i prihvatljiv potez. Međutim, koristiti, tj. zloupotrebljavati poziciju ministra vanjskih poslova da se preko nje, u pismu čelniku u UEFA-i, najogavnijim nacionalističkim rječnikom uz pokazivanje zavidne doze elementarnog neobrazovanja vrijeđa i omalovažava bivši državni simbol Bosne i Hercegovine, politički je skandal i sramota.