Jedna gluha studentica već nekoliko godina ne može položiti ispit iz hemije na Beogradskoj politehnici, visokoj školi za dizajn, jer joj se na ispitu ne omogućuje prisutnost tumača za znakovni jezik.
Ta studentica se za pomoć obraćala Udruženju studenata sa hendikepom, koje je fakultetu uputilo molbu da se nekako riješi taj problem i da se osiguraju tumači za znakovni jezik, ako ne za sve predmete, onda makar za one koji su prepreka gluhim studentima, rekla je Ivana Kamidžorac iz servisa podrške tog udruženja.
Škola je odgovorila da ima dobru volju, ali da to ovisi od mogućnosti, ali se do dana današnjeg ništa nije dogodilo po tom pitanju, dodala je ona.
Kamidžorac je ukazala da je najveći problem gluhih učenika komunikacija i da se upravo zbog toga nekima od njih oduži studiranje jer im je teže da polože pojedine predmete bez tumača za znakovni jezike.
Prema njenoj ocjeni , nedostatak nastave na znakovnom jeziku je velika prepreka za gluhe studente.
Upis učenika s hednikepom na fakultete je još jedan problem s kojim se suočava Udruženje studenata sa hendikepom, koje pruža podršku pri upisu na visoke škole i privatne fakultete i umjetničke fakultete, dok Sveučilišni centar za studente sa hendikepom pruža podršku za upis na fakultete Beogradskog univerziteta.
Ministartsvo prosvjete Srbije je propisalo afirmativnu mjeru za studenta sa hendikepom – dva posto budžetskih mjesta unutar visokoškolske ustanove odvaja se za upis učenika s hendikepom i romskih učenika. Međutim, problem je što različite visokoškolske ustanove različito tumače tu mjeru, objašljavajući da nisu u mogućnosti osigurati ta mjesta, kaže Kamidžorac.
Neke visoke škole i fakulteti prosto tumače na svoj način tu afirmativni mjeru ministarstva i događa se da ne upisuje studente s različitim objašnjenjima , kaže ona i napominje da udruga u tom slučaju reagira i obraća se fakutetu s molbom da se riješi problem.
Kamidžorac je radeći s gluhim studentima naučila znakovni jezik.