Sporazum između Beograda i Prištine je hitan i presudan kako bi obe zemlje napredovale na evropskom putu, navedeno je, između ostalog, u izveštaju Evropske komisije o zemljama Zapadnog Balkana. Kosovo je pohvaljeno u oblasti vladavine prava, dok su pravosuđe, organizovani kriminal i kontrola novca i dalje glavni izazovi.
U delu izveštaja Evropske komisije o Kosovu navodi se da je napredak u sprovođenju reformi zasenila odluka Vlade o uvođenju takse od 100 odsto na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Naglašeno je da Kosovo treba hitno da ukine ovu meru i da se usredsredi na sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
U izveštaju je navedeno da Savet trenutno razmatra viznu liberalizaciju, kao prioritetno pitanje, a Kosovo treba da nastavi sa ispunjavanjem kriterijuma, posebno u oblasti vladavine prava.
“Politička pitanja na Kosovu ne treba da nas ometaju. Ove reforme su od suštinskog značaja za poboljšanje uslova života na Kosovu.Ovih 110 stranica sadrži detaljnu analizu najboljih stručnjaka jer želimo da krenete napred. Izveštaj govori o veteranima, nedostatku meritokratije, velikom broju ministara i zamenika ministara i trebalo bi da se što pre donese akcioni plan o ovim pitanjima”, istakla je šefica kancelarije EU Natalia Apostolova.
Kosovo je pohvaljeno za napredak u primeni ključnih reformi, posebno u pogledu poboljšanja pravnog okvira u oblasti vladavine prava i javne uprave. Napredak je postignut i u borbi protiv terorizma, posebno u pogledu stvaranja uslova za rehabilitaciju i reintegraciju boraca koji su se vratili sa stranih ratišta i njihovih porodica.
“Kosovske institucije su započele usvajanje i analizu izveštaja. Videćemo šta treba da preduzmemo kako bi sledeći izveštaj bio povoljniji. Izveštaj pokazuje da ima napretka, posebno u reformama vladavine prava i javne uprave”, istakla je ministarka za evropske integracije Durata Hodža.
Navedeno je da Parlament nastavlja da radi u visokopolarizovanom političkom kontekstu, da je pravosuđe još uvek podložno nepotrebnom političkom uticaju, da je pravda i dalje spora, kao i da je organizovani kriminal na severu Kosova još uvek prisutan. Jedna od preporuka se odnosi i na efikasniju borbu protiv pranja novca.
“Kako bi Vlada pokazala da ozbiljno shvata predloge iz ovog izveštaja, danas ili sutra mora da započne sa povlačenjem Zakona o finansiranju političkih partija iz parlamenta, da ga vrati radnoj grupi, da prihvati predloge civilnog društva i ubrzanom procedurom vrati u parlament , kako bi se onemogućilo narušavanje ovog zakona”, rekao je Izvršni direktor organizacije Čohu Arton Demhasaj.
Kosovo je i dalje angažovano po pitanju dijaloga sa Srbijom, navedeno je u izveštaju, ali su neophodni dodatni napori na stvaranju povoljnog okruženja kako bi došlo do zaključivanja pravno obavezujućeg sporazuma sa Srbijom.