Specijalni sud za ratne zločine bi mogao da uzdrma kosovsku političku scenu, navode u Prištini. Analitičari ističu i da mnoga dešavanja, pa i aktuelni neredi u zemlji, imaju direktne veze sa potencijalnim hapšenjima pojedinaca koji mogu biti predmet ovog suda.
Glavni tužilac Specijalnog suda za ratne zločine Dejvid Švendimen, tokom prošlonedjeljne posjete Prištini i Beogradu, je državnim rukovodiocima preneo da računa na njihovu dalju posvećenost ovom procesu, te naglasio svoju nezavisnu ulogu i da će tokom vršenja mandata biti vođen isključivo činjenicama i da će raditi bez straha.
U intervjuu Balkanskoj istraživačkoj mreži (BIRN) 15. novembra, Švendimen je naglasio da je njegov tim prikupio dovoljno dokaza da optuži određene pripadnike Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), ali i da su njegova meta osumnjičeni zločinci, a ne OVK.
On je istakao da ne ide za organizacijom i etničkom grupom, već da traži individualnu odgovornost za ono što je učinjeno.
Na Kosovu, ipak, vlada zabrinutost oko toga da će odluke Suda uticati na političku scenu.
U vladajućoj Demokratskoj partiji Kosova smatraju da će rad i odluke ovog suda biti političke i da su s toga problemi očigledni.
“Odluke moraju biti zasnovane na dokazanim činjenicama i u tom slučaju neće biti problema”, smatra Selvije Halimi, podpredsjednica skupštinskog odbora za zakonodavstvo.
Iz opozicionog Samoopredjeljenja su prethodno rekli da će uloga ovog suda više biti politička i da će on kao takav donijeti probleme, jer je njegov cilj da se “ukalja borba OVK-a”.
Iz Ministarstva pravde su rekli da će kosovska strana da insistira na transparentnosti u ovom procesu, ali da neće moći da utiče na sud s obzirom da on ima svoju nezavisnost.
Sud mora da počne sa radom što prije, smatra Bekim Blakaj iz Fonda za humanitarno pravo na Kosovu. Prema njegovim riječima, predviđeno je da će Sud da se bavi samo zločinima koji su počinili Albanci, odnosno pripadnici OVK-a, ali on ne smatra da će sudske odluke biti političke.
“Duboko sam ubjeđen da će se tužilaštvo i sud voditi samo principima pravosuđa i neće biti neke političke motivisane odluke. Međutim, svakako ukoliko budu optuženi visoki zvaničnici bivše OVK-a, a većina ih je i dan-danas u politici, onda će to imati odjek na političku situaciju na Kosovu. Ali, prvo trebamo da sačekamo i vidimo ko su ti ljudi koji će biti optuženi i kakve će presude donijeti sud za njih”, kazao je Blakaj.
Ko će biti na listi optuženika – još je nepoznato. Spekulacija ima, ali je specijalni tužilac, Dejvid Švendimen, jasno stavio do znanja da samo on to zna.
Kako su iz ovog suda prethodno rekli, prve optužnice se mogu očekivati u prvoj polovini 2017. godine.
Politikolog Behlul Beqaj smatra da će većina građana odluke Suda dočekati sa velikim odobrenjem, utoliko prije kada se zna da su “neki od potencijalnih činilaca krivičnih djela uključeni u najviše tokove političkog odlučivanja na Kosovu”.
“Imajući u vidu negativan trend koji se odnosi na bivše čelnike OVK-a, ne vjerujem da će eventualno hapšenje pojedinaca, koji su činili krivična djela, uzdrmati našu javnost. Naprotiv, mislim da će to ohrabriti sve građane da će se normalizacija toka odvijati u željenom pravcu”, ocjenio je Beqaj.
Inače, Kosovo se suočava sa mnogim pitanjima koja stagniraju zemlju – demarkacija granice sa Crnom Gorom se još nije ratifikovana, što direktno utiče na odluku EU o liberalizaciji viza; čeka se i na sprovođenje sporazuma o Zajednici opština sa srpskom većinom, a nedavno je javnost potresla i smrt aktiviste opozicionog pokreta Samoopredjeljenje Astrita Deharija u zatvoru u Prizrenu, pod još nerazjašnjenim okolnostima. Ovaj pokret je za smrt Deharija optužio državu.
Beqaj smatra da aktuelni neredi u zemlji možda i imaju direktne veze sa potencijalnim hapšenjem pojedinaca. Ipak, on ne misli da će se nastaviti haos u funkciji institucija, već da će se ubrzati proces normalizacije za dobrobit građana.
Specijalni sud, ili Specijalizovana veća i Specijalizovano tužilaštvo deo su sudskog sistema Kosova sa sjedištem u Hagu, u kojem će raditi međunarodno osoblje.
Privremene je prirode i imaće konkretan mandat i nadležnost za određene zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine koji su, navodno, počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova nad etničkim manjinama i političkim neistomišljenicima.
Ova Specijalizovana veća baviće se predmetima iz izvještaja Dika Martija, a koji je sada izvještaj Savijeta Evrope.
RSE