Vrela ljeta i topljenje polarnog leda samo su neke od posljedica globalnog zagrijevanja. Patuljasti rast životinja i ljudi biće posljedica naglog skoka temperature, tvrde istraživači s Univerziteta u Mičigenu.
Ranije promjene
Tokom posljednja dva perioda globalnog zagrijevanja sisari su se znatno smanjili, pokazalo je istraživanje, a naučnici vjeruju da bi se moglo ponoviti.
Naučnici su i ranije znali da su sisari poput konja i jelena postali mnogo manji tokom perioda globalnog zagrijevanja, koji se dogodio prije oko 55 miliona godina, kada su temperature skočile za šest stepeni.
Istraživač s Univerziteta u Mičigenu Filip Gingerič sada je otkrio da je do patuljastog rasta došlo i tokom drugog perioda globalnog zagrijevanja, prije oko 53 miliona godina.
– Činjenica da se to dogodilo dvaput povećava naše uvjerenje da smo otkrili uzrok i posljedicu – jedan zanimljiv odgovor na globalno zagrijevanje u prošlosti bilo je smanjenje tijela sisara – kaže Gingerič.
Naučnici vjeruju da je smanjenje tijela evolucijski odgovor sisara na globalno zagrijevanje. Zahvaljujući tom otkriću, moguće je predvidjeti da će to biti posljedica i zagrijevanja koje se sada dešava.
Dva perioda
Kraći period globalnog zagrijevanja, označen kao ETM2, trajao je 80 do 100 hiljada godina. Fosili zuba i vilica iz tog perioda pokazuju da je došlo do drastičnog smanjenja tijela tih životinja. Ipak, smanjenje je bilo manje radikalno nego tokom prvog perioda globalnog zagrijevanja, označenog kao PETM.
Primjera radi, istraživanje je pokazalo da su rani konji, koji su bili veličine malog psa, tokom ETM2 doživjeli smanjenje tijela za 19 odsto. Ista ta linija konja tokom PETM smanjila se za čak 30 odsto. Po završetku oba perioda životinje su se opet povećale.
– Stepen patuljastog rasta sisara zavisi od trajanja hipertermalnog događaja – kaže Ebigejl Dambrozija s Univerziteta Novog Hempšira.
Paralele između prošlog i današnjeg zagrijevanja daju istraživanju veliki značaj.
– Ako bolje razumijemo odnos veličine tijela sisara i globalnog zagrijevanja u prošlosti, moći ćemo da shvatimo šta će nam se desiti u budućnosti – kaže Vil Klaj s Univerziteta Novog Hempšira.