Naime, rezultati ukazuju da se u prosjeku u Luksemburgu tokom godine izvrši više od 80 samoubistava, a čak 1 600 pokušaja samoubistva. Ukoliko bismo taj broj podijelili na dane u godini, dobili bismo frapantan podatak koji ukazuje da se svaki četvrti dan u Luksemburgu izvrši jedno samoubistvo, a da se na dnevnoj razini desi čak gotovo 5 pokušaja samoubistva. Podsjećamo da u Luksemburgu trenutni živi nešto više od 500 000 stanovnika.
Stručnjaci ukazuju da su razlozi za takav negativan bilans za njih za sada nepoznati, te sa sigurnošću tvrde da se ne radi isključivo o psihički poremećenim osobama.
Stanje je uistinu alarmantno, osobito ukoliko se uzme u obzir da je prvi razlog smrti za osobe od 18 do 40 godina upravo samoubistvo, te da u Luksemburgu koji važi za jednu od najbogatijih i najuređenijih zemalja na svijetu više osoba izgubi život uslijed samoubistva nego li od kancera, alkoholizma ili pak zbog saobraćajnih nesreća. Čak štaviše, istraživanja ukazuju da je 10 % od svih zapošljenih osoba u Luksemburgu barem jednom razmišljalo o samoubistvu.
Ovakvi rezultati su još jedan dokaz da finansijsko blagostanje ne povlači za sobom i smiraj duše. Bošnjaci u Luksemburgu, kao većinski muslimani u Velikom vojvodstvu imaju šta ponuditi svojim susjedima Luksemburžanima koji zbog praznine duše, depresije i nedostatka volje za životom bez smisla dižu ruku na sebe. Ono što im možemo ponuditi i obogatiti njihov život te s time uticati da se stopa samoubistava u Luksemburgu smanji je svakako naša vjera islam.
Ne budimo šrkti, osposobimo se da podijelimo s drugima ono što nam je najvrednije. Dužnost nam je pomoći one koji su pomogli nas kada nam je bilo najteže otvorivši nam vrata svoje zemlje koja je danas i naša.
Slijedi kratak video koji vam toplo preporučujemo za gledanje a koji govori o fenomenu samoubistva i o načinu njegove prevencije.