Izrekla ju je, kako piše Huffington Post, supruga tamošnjeg gradonačelnika, Maria de Los Angeles Pineda Villa.
Bila je lijepa septembarska večer i u gradu je na trgu Plaza de las Tres Garantias organizirana svečanost u njenu čast. Villa, šefica agencije za pomoć bolesnim i siromašnim građanima, upravo se spremala održati govor.
Prezentirala je svoja dostignuća u radu sa sugrađanima manje privilegiranim nego što je ona. Trenutak je bio utoliko važniji jer je trebao poslužiti kao početak njene kampanje za šeficu Iguala.
Villa se nadala da bi ona mogla biti iduća gradonačelnica, nakon što njenom suprugu, Jose Luisu Abarci, istekne mandat. Prema riječima upućenih, to bi bio samo simboličan potez. Villa je navodno odlučivala o sudbini grada više nego suprug, formalni gradonačelnik. Bila je glavna poveznica s lokalnim narkokartelom Guerreros Unidos.
Istog dana studenti iz obližnjega grada vraćali su se kući nakon protesta protiv reformi meksičke vlade kojom bi se njima, studentima slabijeg imovinskog statusa, onemogućilo visoko obrazovanje.
Na povratku s protesta studenti su morali proći kroz Igualu jer su tražili dodatni prijevoz. Gradonačelnikova supruga upravo se spremala na pozornicu kad je primijećeno približavanje autobusa sa studentima. Uvjerena da je riječ o aktivistima koji su došli prosvjedovati i koji će upropastiti njen dan, Villa je zatražila da intervenira policija. Tada je izjavila: “Naučite ih pameti”.
Postoji nekoliko verzija događaja koji su uslijedili. Međutim, iz iskaza svjedoka zna se da su policija i naoružani muškarci bez uniformi opkolili studente, da je došlo do pucnjave u kojoj je ubijeno šest osoba, a studenti, barem dio koji je preživio okršaj, odvedeni su u policijsku stanicu. Čitav obračun trajao je oko tri sata, ustvrdili su kasnije svjedoci. Nakon toga im se gubi trag.
Jedan detalj naročito je razbjesnio porodice i prijatelje nestalih te cjelokupnu javnost. Naime, iz grada su nakon tog incidenta isparili i gradonačelnik, njegova supruga, te šef policije Felipe Flores Velazquez. Trenutno se smatraju osumnjičenima za nestanak studenata i za njima je raspisana potjernica.
U istrazi koja je uslijedila saznalo se da je policija sudjelovala u napadu, te da su studenti, prema riječima uhvaćenih članova bande, predani pripadnicima lokalnog narkokartela, poznatog pod imenom Guerreros Unidos.
Iako vlada i dalje studente smatra nestalima, prema riječima poznatog svećenika Alejandra Solalindea oni su odvedeni u obližnja brda gdje su prisiljeni sami sebi iskopati grobove.
Njihova mrtva tijela bačena su na hrpu te zapaljena. No, vlada ne potvrđuje te informacije. Mnogi vjeruju da na taj način samo smiruju uzburkanu javnost koja je u sedmicama nakon nestanka održala niz protesta po čitavom Meksiku.
I u Ciudad de Mexicu atmosfera je promijenjena. Građani, piše jedan autor u New Yorkeru, kao da su postali svjesniji da nasilje više nije rezervirano samo za Juarez, pogranični grad, poznat po sukobima kartela. Sve im je jasnije da je smrt puno bliže, u njihovu vlastitu kvartu. Mnogi optužuju vladu da ne želi otkriti sudbinu studenata jer su i sami do grla u korupciji.
Masovne grobnice
Policija je nakon nestanka pronašla nekoliko masovnih grobnica od kojih je jedan sadržavala izgorjela tijela žrtava u okolici Iguale, grada sa 100.000 stanovnika. Meksikanci su svjesni u kakvoj zemlji žive, no traže da se pronađu studenti i da odgovorni plate.
Ispitivanja pronađenih ostataka pokazala su da nije riječ o studentima, iako u to mnogi sumnjaju, a vlada je nastavila češljati okolna područja. Pronađeni su novi grobovi i trenutno se provode ispitivanja kako bi se saznalo jesu li u njima nađena tijela nestalih studenata.