Studija koju su sproveli naučnici sa Nacionalnog instituta za infektivne bolesti u Italiji pokazala je da je koronavirus opstao u očima jedne 65-godišnje pacijentice čak 21 dan nakon prve pojave simptoma.
Već se zna da je konjuktivitis jedan od tihih simptoma COVID-19, ali taj simptom je rijedak i javlja se u malom broju slučajeva.
Najveći dio ljudi zarazit će se kontaktom sa kapljicama putem pljuvačke, usljed kontakta sa zaraženim koji kašlje, kiše i stoji preblizu, ali istraživači upozoravaju da je ključ prevencije i u tome da se slučajno ne dodiruje lice.
Konjuktivitis izazivaju bakterije i virusi i nije rijetkost da je pratilac mnogih respiratornih infekcija.
Jedna njegovateljica iz Kirklanda u Washingtonu, zaposlena u staračkom domu, prijavila je da je skoro svaki pacijent iz tamnošnjeg doma imao konjuktivitis.
Taj starački dom je, inače, pretrpio pravu tragediju jer se razboljelo više od 80 rezidenata i 34 člana medicinskog osoblja.
Virus je u ovom domu odnio ukupno 35 života.
Konjuktivitis i dalje nije uvršten u zvanične simptome COVID-19, ali sve je veći broj ljekara širom svijeta koji ga ističu kao nesumnjivi, ali rijedak simptom. To potvrđuju i brojne studije, prema kojima jedan od 30 pacijenata kao simptom koronavirusa ima konjuktivitis.
A, iako nije čest simtom, veoma je uporan.
Naime, žurnal “Annals of internal medicine” objavio je slučaj žene koja je putovala iz Wuhana u Italiju 23. januara.
Pet dana nakon što je stigla u Italiju počeli su simptomi – imala je crvene oči, suhi kašalj, grlobolju i začepljen nos. Trećeg dana primljena je u bolnicu.
Kako su joj oči i dalje bile crvene, uzeti su uzorci, a medicinski radnici su poslije toga svakodnevno nastavili da joj uzimaju uzorke iz predjela očiju – svaki dan punih 21 dan zabilježeno je prisustvo virusa.
Da stvar bude gora, 21. dana virus je nestao, nije ga bilo pet dana, a onda se opet pojavio u očima.
Ljekari upozoravaju da se infekcija može prenijeti i izlučevinama iz očiju, i da je to već viđeno u slučaju pacijenata zaraženih SARS-om.