Od 2010. do 2012. godine firme „jednodnevke“, koje služe za pranje novca, prebacile su iz Rusije najmanje 760 milijardi rubalja, ili gotovo 20 milijardi eura.
Ove šokantne brojeve saopštio je pred zastupnicima u Dumi dosadašnji predsjednik Centralne banke Rusije Sergej Ignatjev.
Ignatjev je rekao da je u 2012. bilo 38,1 milijardu dolara sumnjivih finansijskih operacija, godinu dana ranije 33,3 milijarde, a 2010. bilo je 25,9 milijardi dolara „mutnog novca“. Poređenja radi, odljev čistog kapitala iz Rusije 2012. godine iznosio je 54,1 milijardu dolara, a godinu dana ranije čak 80,5 milijardi dolara. Ignatjev tvrdi da od trećine do polovice „odlivenog“ kapitala ima sumnjivo, kriminalno porijeklo.
U maju ove godine Centralna banka je od policije dobila upitnik koji se odnosi na niz kompanija koje se bave protivzakonitim finansijskim operacijama i pranjem novca. Eksperti Centralne banke analizovali su direktne i indirektne finansijske operacije tih kompanija i svoj izvještaj na 230 stranica proslijedili istražnim organima.
Pokazalo se da su kompanije za koje se zanima policija samo manji dio velike mreže kompanija koja broji najmanje 1.173 firme „jednodnevke“, koje su izbacile iz zemlje 760 milijardi rubalja, a izvadile u gotovini najmanje 21 milijardu rubalja, rekao je Ignatjev. Već naziv „jednodnevke“ govori da je riječ o firmama koje se osnivaju da obave jednu ili nekoliko financijskih operacija a zatim se gase.
U aprilu ove godine Sergej Ignatjev je izjavio da su eksperti Centralne banke ustvrdili da se veliki broj protivzakonitih operacija obavlja pod kontrolom jedne grupe, a takvim operacijama je 2012. prebačeno iz zemlje čak 49 milijardi dolara.