Snijeg i oluja blokirali saobraćaj u regiji

Olujni vjetar, koji je donio hladni ciklon, stvara probleme u zračnom, cestovnom i pomorskom prometu širom regije.

Olujni vjetar zadaje velike probleme vozačima i putarima na većini putnih pravaca, a u široj dubrovačkoj regiji blokiran je pomorski i zračni promet.

Zbog loših vremenskih uvjeta i slabe vidljivosti, kao i neadekvatne zimske opreme nekih učesnika saobraćaja, prema informacijama s portala Javnog preduzeća “Putevi Srbije”, na snazi je obustava saobraćaja nekoliko dionica u blizini Niša i Vranja.

Osim snijega, posebnu opasnost predstavlja najavljen jak sjeverozapadni vjetar, koji će na pojedinim dionicama uvjetovati i pojavu snježnih nanosa.

Zbog olujne bure, otkazan je jutarnji let iz Dubrovnika za Zagreb, dok popodnevni i večernji dolasci i odlasci zavise od razvoja vremenskih neprilika.

Za saobraćaj je zatvoren most “Dr. Franjo Tuđman”, a blokiran je i pomorski saobraćaj iz Dubrovnika.

Niske temperature u Crnoj Gori
Prema najavama meteorologa, na jugu Hrvatske tokom dana neće biti padavina, ali je najavljena olujna i orkanska bura, s udarima do maksimalnih 165 km/h.

Zbog jake bure, za sav saobraćaj zatvorena je autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje, a samo za putnička vozila otvorena je autocesta A6 Rijeka – Zagreb.

Prema podacima Hrvatskog autokluba, zimski uvjeti vladaju na velikom broju državnih cesta u toj zemlji.

Ledeni val zahvatio je i Crnu Goru, pa je na teritoriji cijele zemlje na snazi crveni meteoalarm.

U primorskim mjestima bura je obarala stabla, dok su na sjeveru sela okovana ledom, javlja portal CDM.me.

U Bosni i Hercegovini Federalna uprava civilne zaštite apelira na lokalne vlasti i nadležne službe za čišćenje snijega i leda i održavanje puteva na što savjesnije obavljanje svog posla kako bi se olakšalo neometano odvijanje života u područjima zahvaćenim niskim temperaturama i olujnim vjetrom.

FUCZ podsjeća da je Federalni hidrometeorološki zavod izdao narandžasto upozorenje za period od 6. do 8. januara zbog niskih temperatura zraka i mogućnosti jakih do olujnih udara vjetra.

Niske temperature očekuju se u cijeloj zemlji, a jak vjetar u Hercegovini i na zapadu Bosne.

Temperature ispod minus 20 stepeni
Jutro je u regiji vjetrovito i hladno, o čemu svjedoče najniže temperature od 22 stepena ispod nule zabilježene na Bjelašnici kod Sarajeva.

Najniža temperatura zabilježena je u Srbiji na Kopaoniku (minus 19 stepeni), dok je u Hrvatskoj, na Zavižanu i Sv. Juri, zabilježeno 17,5 stepeni ispod nule, a na Kredarici u Sloveniji minus 23 stepena, pokazuju podaci nacionalnih meteoroloških službi.

U petak će biti vrlo vjetrovito i hladno, umjereno i pretežno oblačno vrijeme, a na sjevernom Jadranu i ponegdje u istočnoj Hrvatskoj većinom sunčano, ističe se u prognozi DHMZ-a.

U Bosni je zabilježeno oblačno vrijeme sa susnježicom i snijegom, a u Hercegovini bez padavina.

U Srbiji je saobraćaj je usporen zbog zimskih uvjeta vožnje, najviše snijega je palo u južnim, istočnim, jugoistočnim i centralnim dijelovima te zemlje, dok je ponegdje moguće i stvaranje manjih snježnih nanosa.

Upozorenja vozačima
Prema riječima meteorologa, počinje period ledenih dana, kada će se temperature kretati u intervalu između desetog i dvadesetog podioka ispod nule.

Zbog pojačanog strujanja hladnog zraka i vlažnosti kolovoza, najprije dolazi do formiranja poledice na mostovima i nadvožnjacima, stoga je potrebno prilagoditi vožnju i brzinu uvjetima na putu, upozorava Auto-moto savez Srbije.

Na put treba kretati isključivo s kompletnom zimskom opremom, jer su česta proklizavanja i preprečavanja vozila, posebno na usponima i prijevojima, koja su ujedno i uzrok zastoja i prekida u saobraćaju.

AMSBIH upozorava vozače na jake bočne udare vjetra na području Hercegovine i jugozapadne Bosne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.