Koaliciona vlada Pokreta “Samoopredeljenje” (PS) i Demokratskog saveza Kosova ( DSK) započela je sa poništavanjem odluka prethodne vlade i smenjivanjem službenika zaposlenih u odborima javnih preduzeća, s druge strane predstavnici civilnog društva kažu da će analizirati da li Kurtijeva vlada poštuje zakonske procedure u tim slučajevima, javlja RSE a prenosi Gazeta Ekspres.
Vlada Kosova razrešila je Odbor javnog preduzeća Telekom Kosova. Odluka je doneta na predlog ministra ekonomije, zapošljavanja, trgovine, industrije, preduzetništva i strateških investicija, Rozete Hajdari.
Ovakav potez bio je neophodan, jer, kako je rekla Hajdrari, “kompanija je bankrotirala”.
Zbog smanjenja broja ministarstava, Vlada Kosova je takođe odlučila da napravi spisak viška generalnih sekretara u ministarstvima na koje je uticalo preraspoređivanje resora vlade.
Premijer Kurti najavio je i druga otpuštanja, posebno odbora u javnim preduzećima, a njegov prvi zamenik Avdulah Hoti rekao je da je to tek početak, nagoveštavajući da će se „operacija uklanjanja“ nastaviti.
Radio Slobodna Evropa nije uspeo da dobije izjavu nekog od zvaničnika Vlade Kosova o postupcima koje treba preduzeti u slučajevima otpuštanja.
U međuvremenu, predstavnici civilnog društva kažu da postoje spekulacije u vezi s postupcima koje je Kurtijeva vlada preduzela u slučajevima dosadašnjih otpuštanja.
Fljorent Spahija, pravni ekspert iz Kosovskog demokratskog instituta kaže da pravna služba premijera i svakog ministarstva moraju da budu oprezne u tim slučajevima, jer posledice po društvo mogu biti velike.
„Vlada donosi odluke za koje verujem da se zasnivaju na zakonu i propisima o radu, a pre svega na Zakonu o upravnom postupku. Nije lako raspravljati o zakonitosti nečijeg rada, ali na mestima gde su politički postavljenici je lakše, dok na mestima gde se službenici zapošljavaju na konkursima mora se proveravati da li su ispunjeni svi zakonski uslovi i da li je legitimna odluka da se otpuste ”, rekao je Spahia.
U slučaju da dođe do otpuštanja bez pridržavanja zakonskih procedura, kaže Spahija, moglo bi doći do masovnih presuda sudova u korist onih koji su otpušteni, a što će kasnije uticati na državni budžet jer će te osobe tražiti odštetu.
“Ono što bih sugerisao je da prvo, kako postupak predviđa, posebno za državne službenike, treba ići na upozorenja, smanjivanje plate, suspenzije, a ne odmah na otpuštanje. Ono što smo videli do sada je da se uglavnom radi o osobama imenovanim na pozicije. Ali do sada nisam ustanovio gde su donosene odluke i o tome ima nagađanja”, kaže Spahija.
Ehat Miftaraj sa Kosovskog instituta pravde kaže da je za Kurtijevu vladu važno da svaka odluka doneta do sada bude opravdana, kako bi se steklo poverenje javnosti da su odluke zasnovane na zakonskim postupcima.
“U svakom slučaju kada ova vlada ili skupština smenjuje odbore koji nisu dobro funkcionisali ili nisu pravilno rukovodili onim što im je bilo na raspolaganju, posebno u slučajevima kada je bilo sumnji na zloupotrebu, svakako da će međunarodna zajednica i javnost pozdraviti te odluke “, rekao je Miftaraj.
Demokratski institut Kosova nadgledaće one procese koje spadaju u njihov delokrug kako bi procenili da li su razlozi bili opravdani, a ne sa ciljem da se razrešeni odbori ili druga mesta zamene sa ljudima iz vladajuće koalicije.
„Kosovski institut pravde je pozdravio svaku odluku čiji je cilj vraćanje legitimiteta ovim institucijama. Očekujemo da će se vlada Kurtija i Skupština Kosova u procesu imenovanja novih članova odbora ili osoba na rukovodeće položaje bazirati na zaslugama i samo kroz proces kojem je obezbeđena transparentnost i tako da određene osobe koje budu imenovane u odbore i određene pozicije to zaslužuju “, kaže Miftaraj.
Vlada Kosova sa premijerom Albinom Kurtijem smanjila je broj ministarstava sa 21 na 15 što je uticalo na zabrinutost državnih službenika da mogu ostati bez radnog mesta.