Slovenija bi u petak trebala predati pismo Europskoj komisiji s prijedlogom pokretanja tužbe protiv Hrvatske zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici.
Predajom tog pisma formalno bi trebao početi rok od tri mjeseca u kojem bi se Komisija trebala očitovati hoće li sama preuzeti taj slučaj, prenosi Hina od slovenske agencije STA.
Vlada Slovenije u srijedu je, na svojoj posljednjoj redovnoj sjednici prije ostavke premijera Mira Cerara, prihvatila sadržaj pisma i obvezala se na podizanje tužbe protiv Hrvatske pred Europskim sudom ako to ne učini Europska komisija te ako će Hrvatska i dalje odgađati implementaciju arbitražne odluke.
Sadržaj pisma pod oznakom tajnosti
Sadržaj pisma koje bi, prema neslužbenim informacijama, slovenski diplomati u petak trebali predati Europskoj komisiji, zasad ostaje pod oznakom tajnosti.
No, prema dosad otkrivenim informacijama, pismo sadrži opise konkretnih primjera kršenja europskoga prava, do kojeg dolazi zbog hrvatskog nepriznavanja arbitražne odluke o razgraničenju među dvjema državama, a time se u njemu nalaze i svi elementi tužbe.
Po neslužbenim informacijama, u pismu je više od 100 stranica materijala.
Nakon što zaprimi pismo, Europska komisija imat će tri mjeseca za odgovor i odluku o tomu hoće li pokrenuti postupak protiv Hrvatske i preuzeti taj slučaj u svoje ruke.
Ako se to ne dogodi, Slovenija će sama nastaviti s radnjama na pokretanju tužbe.
Hrvatska ne priznaje arbitražnu odluku
Prema arbitražnoj odluci, koju Hrvatska ne priznaje niti ju namjerava provesti, Sloveniji bi pripalo više od dvije trećine Piranskog zaljeva / Savudrijske vale.
Hrvatska je odlukom Hrvatskog sabora i Vlade istupila iz arbitražnog postupka koji je trebao riješiti dugogodišnji granični prijepor o granici na moru jer je postupak, kako kaže, kompromitirala slovenska strana, zbog čega se ne smatra obvezanom objavljenim rješenjem ad hoc međunarodne arbitraže i nudi bilateralne pregovore Sloveniji da se taj problem riješi.
Slovenija, pak, tvrdi da je arbitražno rješenje obvezujuće za obje strane i da je s Hrvatskom moguć razgovor samo o tomu kako odluku arbitara primijeniti.