Mislio da je Sarić kao stari žandar samo trebao da sagleda stanje u Pionirskoj dolini • Čuo sam za napad na Nahorevo i slučajno sam vidio kolonu muškaraca, žena i djece, kazao je svjedok.
Na suđenju Goranu Sariću, optuženom za zločine počinjene na području Sarajeva, danas je u Sudu BiH saslušan svjedok odbrane Tomislav Mirosavić.
Na početku davanja iskaza, svjedok je odgovarajući na pitanja odbrane, kazao da je sa Sarićem 1992. godine, iz sarajevskog naselja Vraca, gdje je radio kao nastavnik u Srednjoj školi unutrašnjih poslova, otišao na područje Pionirske doline. On je naglasio da je optuženog poznavao odranije kao starijeg kolegu, ali da mu nije bilo poznato zašto Sarić ide na pomenuto područje.
Da prođe vrijeme
Svjedok odbrane je nadalje kazao kako su se Sarić i on smjestili u kuću izvjesnog Pere, ali da se tu nisu mnogo zadržali, nakon čega su se premjestili u bolnicu Jagomir, gdje su osim njih dvojice, prema njegovim riječima, bili smješteni i ljudi koji su izbjegli iz Sarajeva.
Mirosavić je nadalje kazao kako su i on i optuženi često odlazili iz bolnice Jagomir kako bi telefonskim putem kontaktirali sa svojim najbližima. On je tokom svjedočenja nekoliko puta ponovio kako mu Sarić nije bio nadređen, te da nikada nije vidio niti čuo da je nekome izdao neko naređenje. Svjedok odbrane je rekao da je mislio da je Sarić kao stari žandar trebao da sagleda stanje u Pionirskoj dolini i da o tome informiše državnu bezbjednost.
– Sve vrijeme sam čekao da počnem sa radom u školi, što se desilo u septembru iste godine, u Banjoj Luci. U Pionirskoj dolini nije bilo policije, policijskih vozila, natpisa niti strukture policije, naglasio je svjedok, dodavši da nikada nije obavljao posao inspektora u navedenom periodu, niti mu je poznato da je u Pionirskoj dolini bila policijska stanica. Nakon što je odbrana prezentirala Mirosaviću spisak imena i plate pripadnika stanice milicije Centar od juna 1992. godine, a gdje su navedeni i njegovo ime i funkcija, on je rekao da platu nikada nije dobio, te ponovio da nije obavljao nikakvu funkciju, ističući kako je u Pionirskoj dolini boravio samo da mu prođe vrijeme.
On je rekao da je čuo za napad na Nahorevo i da je slučajno vidio kolonu muškaraca, žena i djece, koji su prolazili kroz punkt koji je bio postavljen u Pionirskoj dolini i koji su odlazili u grad.
– Žao mi je što sam to vidio i što sam se tu zatekao. Ta će me slika pratiti dok sam živ, kazao je svjedok.
Suđenje se nastavlja 4. marta ove godine saslušanjem novih svjedoka.
Napad na stanovništvo
Prema navodima optužnice, Sarić je optužen da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u srpskoj opštini Centar u Sarajevu, učestvovao u napadu na civilno stanovništvo u Nahorevu, Poljinama i drugim sarajevskim naseljima, te da je 19. juna 1992. godine naredio svim muškarcima u naselju Nahorevo da dođu u Mjesnu zajednicu, odakle je oko 100 Bošnjaka odvedeno i zatvoreno u zgradu bolnice Jagomir. Grupa od 11 zatočenika kasnije je ubijena na lokalitetu Skakavac. Sarić je, stoji u optužnom aktu, naredio ostatku nesrpskog stanovništva da se preda, nakon čega je oko 200 žena, djece i staraca prisilno premješteno na teritoriju pod kontrolom Armije BiH.