Oko 60 hiljada eura je potrošila Skupština Kosova za nabavku poslaničkih laptopova i neku opremu za ozvučenje.
Ova institucija koju vodi Jakup Krasniqi je proglasila u srijedu pobjednika ovog tendera kompaniju “PBC-Kosova”, koja je konkurisala sa cijenom od 59 hiljada i 23 eura, u poređjenju sa najvećom ponuđjenom cijenom od 70 hiljada eura.
Ismet Krasniqi, sekretar Skupštine Kosova, je rekao u srijedu za “Zëri” da se na ovom tenderu od 60 hiljada eura ne podrazumijeva samo kupovina laptopova za poslanike, već i neke opreme za ozvučenje, mikrofone, slušalice i drugo.
Kako ja naveo Krasniqi, laptopovi će se kupiti samo za 36 poslanika, od ukupno 120 u parlamentu.
“Laptopovi će biti kupljeni samo za poslanike parlamenta koji su u trećoj legislaturi i ulaze u četvrtu, jer laptopovi koji su dati ranije su nefukncionalni”, objasnio je Krasniqi.
Zvaničnici Skupštine nisu bili u stanju da odgovore na pitanje kakve su laptopove kupili i po koju cijenu se kupuju isti, tvrdeći da su specifikacije bile javne u dosijeu tendera.
Myzejne Selmani, šefica parlamentarne grupe Koalicija za Novo Kosovo, je rekla da ne zna kakvi laptopovi su kupljeni poslanicima, jer ih još uvijek nisu uveli u skupštinu.
Ona tvrdi da je njen laptop nefunkcionalan, koji je, kako je rekla, nekoliko puta nosila u kompijuterski servis za popravku, ali nije mogao da se popravi.
Sa druge strane, predstavnici civilnog sektora kritikuju zakonodavstvo zemlje u vezi sa posljednjim troškovima za kupovinu laptopova za poslanike.
Driton Selmanaj, menadžer projekta u Demokratskom Institutu Kosova, je rekao za Zëri da Skupština Kosova svoje troškove treba da koncentriše na putu stvaranja kapaciteta administracije koja će pružati pomoć parlamentarnim komisijama u procesu usvajanja zakona i procesu monotoringa primjene zakona, a ne, kako je rekao, na pitanja na koja mogu biti osigurana iz drugih izvora.
Takođe, prema njegovim riječima, naredno pitanje u ovom kontekstu bi bilo i nespremnost Skupštine Kosova da objavi na zvanicnoj web stranici izvještaje o troškovima ove institucije.
“Čak i u slučaju kada su takvi izvještaji pristupačni javnosti i medijima, oni ne sadrže detalja o načinu na koji se novac troši, i ne sadrže naknade za svakog poslanika posebno”, naglasio je on.