Skriveni u Srbiji: Zločinci svjedocima nude veliki novac?

Informacije da bi se, po osnovu Protokola o saradnji u procesuiranju predmeta ratnih zločina potpisanog između Tužilaštva za ratne zločine Srbije i Tužilaštva BiH, već u narednim mjesecima sa zakonom moglo suočiti najmanje 15 osumnjičenika za zločine,  koji su utočište našli u Srbiji, za sada niko ni u Srbiji ni u BiH ne želi zvanično potvrditi.

Stezanje obruča

Ali, sudeći prema aktivnostima predstavnika pravosudnih institucija koje se vode na terenu, posebno u Podrinju, izvjesno je da se steže obruč oko pojedinih bivših oficira VRS, ali i političara, koji su, u strahu od pravnog progona, nakon rata pobjegli u Srbiju i Crnu Goru.

Velid Šabić iz Instituta za istraživanje ratnih zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava u Sarajevu kaže da su na redu „odgovorni za formiranje logora i zločine  počinjene u tim logorima, prije svega u Vlasenici i Zvorniku, zatim odgovorni za zločine u Bratuncu, Šekovićima, Osmacima…”

– Njihova imena se znaju. Imam informacije da su pojedini bivši visoki oficiri VRS u velikom strahu i da njihovi izaslanici već hodaju po Podrinju i traže potencijalne  svjedoke koji bi ih sutra na sudu, za dobre pare, branili od optužbi. Posebno su im interesantni svjedoci Bošnjaci – kaže  Šabić.

On navodi da nije nikakva slučajnost što je bivši oficir VRS Svetozar Andrić, čovjek koji je formirao logore u Podrinju, svoje svjedočenje u predmetu „Karadžić” u Hagu uvjetovao garancijom da neće biti uhapšen i isporučen BiH.

Slučaj „Kovač”

Andrić, naime, već duže vremena zna da se njegovo ime nalazi na listi osumnjičenika koje potražuje Tužilaštvo BiH.

Među poznatim imenima, kakva su Jovan Tintor i njemu slični, a koja bi mogla biti predmet međudržavne pravosudne razmjene još ove godine, tvrde „Avazovi” izvori, nalaze se Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova RS, te Milisav Gavrić, ratni načelnik policije u Srebrenici.

Ko štiti Pelemiša?

 
Hoće li konačno na optuženičku klupu sjesti i Milorad Pelemiš, komandant zloglasnog 10. diverzantskog odreda, za sada niko ne zna. Dobro upućeni tvrde da se Pelemiš zaštitio od sudskog progona dosadašnjom saradnjom s Hagom te da je mala vjerovatnoća da će biti procesuiran, kako u Srbiji tako i u BiH.

Zahtjev Tribunala

Haški tribunal naručio je provjere bivših vojnih i policijskih oficira Republike Srpske, koje ovih dana provodi policija u Srbiji. Među njima ima veliki broj bivših i potencijalnih svjedoka odbrane Radovana Karadžića, smatra Karadžićev pravni savjetnik Goran Petronijević.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.