“Članica Predsjedništva Građanskog pokreta URA i predsjednica Opštinskog odbora URA Nikšić, profesorica Tatjana Bečanović sinoć je u predizbornoj debati na Televiziji Crna Gora negirala da se u Srebrenici dogodio genocid kada je u julu 1995. ubijeno više od 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka”, piše CdM.
U skandaloznom objašnjenju za negiranje genocida, Bečanović je negirala stav partije kojoj pripada i odluke Međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu.
Negirala je do te mjere da je poručila da sud treba da odluči da li je to bio genocid, samo nije jasno saopštila koji sud treba da se bavi tim pitanjem nakon odluke Suda u Haagu.
Bečanovićka kaže da se tamo desio strašan zločin, ali da ne može da kaže da li je to genocid.
Zaplet u izjavi se nastavio.
“Kada je u pitanju riječ genocid, ja nijesam iz struke koja može da utvrđuje to. Tamo se desio strašan zločin. Da li će to nazvati genocidom…”, kazala je između ostalog.
Onda je nastavila u još dramatičnijem tonu:
“Ja proučavam znakove. Znam šta znači oznaka, a šta znači označeno. Možete nešto nazvati genocidom, a da označeno ne odgovara oznaci koju ste upotrijebili. Sudovi su o tome raspravljli. Jer ono što kaže sud i kako on procijeni, jer postoje stepeni valjda (baš ste mene našli) pošto je to pitanje baš za pravosudne organe”, poručila je Bečanovićka.
Osim što je negirala zločin, to isto uradila je sa stavom partije, ali i sa odlukama međunarodnih sudova, koji su zločin okvalifikovali kao genocid.
“Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju Ujedinjenih nacija (MKSJ) u Haagu donio je više presuda u kojima se potvrđuje genocid u slučaju Srebrenice”, podsjeća svoje čitatelje CdM.
Postavlja se pitanje odluku čijeg suda čeka profesorica Bečanović da bi znala da li se strašan zločin ili genocid desio u Srebrenici.
“Da li je ovo dokaz nedavnih pisanja medija da predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović planira saradnju sa strankama koje negiraju crnogorsku zastavu? Prije kritika ovoj tezi URA bi definitivno trebalo da preispita ko su njeni članovi i rukovodstvo i kojoj ideologiji pripadaju. Stav Bečanovićke teško se može smatrati građanskim”, završava tekst CdM.