Sjećate se ovog čovjeka? Otkriveno gdje je čovjek koji je prošao strahote na izbjegličkoj ruti! (FOTO)


Napustili su Berlin nakon svega šest mjeseci, iako su tvrdili da su iz Iraka, kao pripadnici manjinske sunitske zajednice pobjegli zbog prijetnji šijita. Razlog za povratak i Bagdad bila je smrt Laithove majke, ispričao je za Bild njegov sin, objašnjavajući kako je majka, zabrinuta da joj se muž možda više neće uspjeti vratiti u Europu, također otputovala u domovinu zajedno s dvoje mlađe djece.

Novi život u Iraku

Uspjeli su se skrasiti u kurdskom, sjevernom dijelu Iraka, u gradu Erbilu. Upravo su otamo prošlog ljeta krenuli na opasno putovanje prema Europi, ukrcavši se na avion za Tursku. Laith Majid sada tamo radi kao auto-mehaničar.

Fotografija ovog oca kako sa suzama u očima izlazi na grčko tlo držeći dijete u naručju, bila jedna od ključnih za podizanje svijesti o onome što izbjeglice prolaze u uzburkanom tjesnacu između turske i grčke obale. Stotine su tamo izgubile život. Umalo se to dogodilo i Majidu.

Ipak, prvi puta svijet je nad sudbinom migranata ozbiljno zadrhtao nakon objave fotografije beživotnog tijela malenog Aylana Kurdija kojeg je more izbacilo na grčku obalu.

‘Osjećali smo se kao u zatvoru’

Iako je u septembru, kada je s obitelji stigao u Berlin, Majidova priča ponovno dirnula mnoge, sada tvrde da život u izbjegličkom centru Spandau, nije pružio ni djelić onoga što su očekivali. I on i supruga, inače učiteljica, nadali su se poslu, nakon što su cijelu imovinu rasprodali kako bi za osam hiljada eura u gumenom čamcu prošli putovanje koje su organizirali krijumčari ljudi. U čamac koji je bio predviđen za šest osoba nagurali su njih 13, pa je ubrzo počelo prodirati more, prisjetio se Majid u intervjuu za BBC. Nije imao snage opisati osjećaje straha što su ga obuzeli. Straha da će poginuti zajedno sa svojom djecom.

Kada su se konačno smjestili u Njemačkoj podnijeli su i zahtjev za azilom, no njegovo rješavanje nisu tamo dočekali. “Osjećali smo se kao u zatvoru”, ispričao je Majid. Tek je njegov najstariji sin odlučio ostati u Njemačkoj, ali i on se nada da će uskoro dobiti priliku otići u Kanadu ili Australiju.

Prema podacima njemačkog imigracijskog ureda lani su iz te zemlje natrag u Irak vratile 724 osobe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.