Situacija u centru glavnog grada Makedonije mirna je nakon što je u četvrtak navečer, u upadu u Sobranje, povrijeđeno između 77 i 100 ljudi.
Situacija u centru Skoplja normalizirana je, objavilo je u četvrtak ujutro makedonsko Ministarstvo unutrašnjih poslova nakon što je u četvrtak navečer, u upadu u Sobranje, povrijeđeno između 77 i 100 ljudi.
Makedonski MUP naveo je na veb-sajtu da je do 23:30 ljekarsku pomoć zatražilo 77 građana, dok neki mediji javljaju, pozivajući se na makedonsku policiju, da su u sinoćnjim neredima u Skoplju povrijeđene 102 osobe, među kojima 22 policajca i trojica zastupnika.
Građani Makedonije, koji protestiraju protiv mogućnosti da Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva s albanskim partijama formira novu vladu, postavili su u četvrtak navečer šatore ispred zgrade Sobranja, gdje su noćili, nakon što su demonstranti upali u parlament i napali zastupnike.
Prema procjenama skopskih medija, ispred zgrade Sobranja u četvrtak navečer nalazilo se više od 50.000 ljudi, a njima su se pridruživali građani iz više makedonskih gradova.
Oni se protive izboru Talata Xhaferija iz albanske partije Demokratska unija za integracije (DUI) za predsjednika parlamenta i smatraju da je to učinjeno protivno Ustavu i zakonu.
U proglasu koji su sinoć proslijedili svim medijima i stranim ambasadama u Skoplju navodi se da je “narod pokazao da brani demokratiju u Makedoniji” i da je pokazao veći stepen razuma, kao i namjeru “da se ide do kraja”, odnosno da “nema odstupanja”, prenijeli su skopski mediji.
Povrijeđeni deseci ljudi
Makedonska policija ispraznila je zgradu Sobranja, a pred svim ulazima u parlament nalaze se pripadnici policije i oko zgrade su postavljene metalne barikade.
Makedonski MUP saopćio je sinoć da se vrši provjera ima li u radnim prostorijama parlamenta osoba kojima je potrebna medicinska pomoć.
Direktorica Klinike za hirurške bolesti “Sveti Naum Ohridski” (Gradska bolnica) Jasminka Čabukovska izjavila je da je u Sobranju povrijeđeno 45 osoba, među kojima troje policajaca i pripadnika osiguranja.
“Danas oko 18:50 građani koji protestiraju u organizaciji građanske inicijative ‘Za zajedničku Makedoniju’ nasilno su ušli u prostorije Sobranja Republike Makedonije. U narušavanju javnog reda i mira povrede je zadobilo nekoliko poslanika Sobranja i nekoliko civila”, piše u saopćenju MUP-a.
Dodaje se da je “desetak policijskih službenika zadobilo povrede i prebačeni su na skopske klinike”.
Navodi se da se u operativnom štabu Ministarstva prisutni ministar Agim Nuhiu, direktor Biroa za javnu sigurnost Mitko Čavkov, zamjenik direktora tog biroa Besir Deari, pomoćnici ministra, pomoćnici direktora, kao i ostali rukovodioci i članovi operativnog štaba.
U makedonskom Sobranju od 18 sati odvijala se drama jer su demonstranti, nakon što je parlamentarna većina izabrala Talata Xhaferija za predsjedavajućeg parlamenta, upali u zgradu i napali i raskrvarili glave lideru SDSM-a Zoranu Zaevu i potpredsjedniku te stranke Damjanu Mančevskom, a teže je povrijeđen zastupnik Alijanse za Albance Zijadin Sela, javili su tamošnji mediji.
Među demonstrantima je bilo i ljudi s crnim maskama na licima.
Zastupnici nove makedonske parlamentarne većine predvođene SDSM-om te zastupnici triju albanskih partija odbili su napustiti skupštinsku salu Sobranja kad je objavljen kraj jučerašnje sjednice jer su insistirali na izboru novog predsjednika parlamenta.
Demonstranti su u napadu upotrebljavali stolice, tvrde predmete i pesnice.
VMRO-DPMNE: ‘Ovo je državni udar’
Kada su sa govornice zatražili da se govori o izboru novog predsjednika parlamenta, zastupnici VMRO-DPMNE-a odgovorili su da treba prvo završiti raspravu o formiranju Komisije za izbor i imenovanje, koja traje sedmicama.
Predsjednik SDSM-a Zaev ranije je kazao da su odlučni izabrati novog predsjednika Sobranja, a iz VMRO-DPMNE-a ovaj čin ocijenili su kao formiranje paralelnih institucija i državni udar.
Parlamentarna rasprava trajala je pet sedmica.
Makedonija četiri i po mjeseca od vanrednih parlamentarnih izbora još nema vladu, a gradonačelnicima i predsjednicima općina mandat je istekao jer redovne lokalne izbore nije imao ko raspisati.
Mediji su ranije objavili da Brisel razmišlja o sankcioniranju pojedinih političara, prije svega predsjednika Gjorga Ivanova i funkcionera VMRO-DPMNE-a.
Konstitutivna sjednica Sobranja počela je 30. decembra prošle godine.
Ivanov ne da mandat Zaevu
Makedonski predsjednik Ivanov i dalje odbija dodijeliti mandat za formiranje vlade lideru Zaevu, koji je parlamentarnu većinu osigurao uz podršku dviju albanskih partija: DUI-ja i Bese.
Glavni kamen spoticanja jest tzv. Tiranska platforma, koja bi Albancima, navodno, trebala osigurati veća prava, uključujući i uvođenje albanskog kao zvaničnog jezika.
Dvije najutjecajnije partije, vladajuća VMRO-DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog i SDSM, za sve to vrijeme čvrsto stoje na svojim stanovištima i dok se VMRO zalaže za ponavljanje vanrednih izbora, Zaev očekuje mirnu predaju vlasti.
Vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji održani su s ciljem da se zemlja izvuče iz višegodišnje političke krize, što se nije dogodilo.
Skoplje su proteklih mjeseci posjetili evropski zvaničnici s namjerom da pomognu rješavanje aktuelne situacije i zahtijevajući istovremeno od Ivanova da preispita svoju odluku o davanju mandata Zaevu i poštivanju parlamentarne većine.