Sindrom policističnih jajnika ili PCOS jedan je od najčešćih hormonalnih poremećaja koji ima jedna od pet žena. Problem leži u činjenici kako je ovaj poremećaj teško dijagnosticirati, a mnoge žene nisu ni svjesne kako žive s ovim sindromom.
“PCOS se uglavnom manifestuje kroz skup kugličastih cisti na jajnicima koji prave haos žlijezdama u ženskom tijelu”, objašnjava endokrinologinja Angelique Panagos u Cosmopolitanu.
Radi se o folikularnim cistama koje su drugačije od regularnih jajnih cisti, nisu ispunjene tekućinom i ne rastu, a žena istovremeno na jajnicima može imati i folikularne i obične ciste.
Uzrok zbog kojeg žene razvijaju sindrom policističnih jajnika nije poznat te je nemoguće i predvidjeti ko se nalazi u rizičnoj skupini za razvijanje sindroma. PCOS može biti nasljedan ili povezan s nivoima hormona, uključujući proizvodnju inzulina.
Bitno je znati da je sindrom policističnih jajnika poprilično česta i normalna pojava i ne znači da, ukoliko ga imate, sa vama nešto nije uredu.
Simptomi sindroma drastično variraju od žene do žene. Polovina žena nema, ili barem smatraju kako nemaju nikakvih vidljivih simptoma. Najuobičajeniji su masna koža i akne, neregularan, rijedak ili potpuno nepostojeći menstrualni ciklus, povećana dlakavost lica i tijela, opadanje kose i debljanje.
Žene mogu također imati problema s plodnošću ponajviše zbog neredovne ovulacije, kao i s povećanim rizikom od spontanog pobačaja.
Žene sa PCOS-om često imaju problema s depresijom izazvanom hormonalnim disbalansom ili fizičkim promjenama. Moguće je i razviti pojavu peruti, visok krvni pritisak, kao i dublji, “muški” glas.
Dijagnozu je teško uspostaviti s obzirom na to da ne postoji jedinstveni test kako bi se utvrdilo postojanje sindroma. Ukoliko imate barem dva ili tri simptoma, kao što su folikularne ciste i visok nivo androgenih hormona, vaši ljekari ginekolog i endokrinolog bi trebali uspostaviti dijagnozu bez problema.
Debljina je jedan od simptoma sindroma, ali i važnih faktora u razvijanju ozbiljnijih oboljenja. Stručnjaci savjetuju zdravu i prirodnu ishranu obogaćenu voćem i povrćem te izbjegavanje šećera, termički obrađene hrane, alkohola i kofeina.
Ljekari propisuju više vrsta lijekova za tretman simptoma sindroma policističnih jajnika. Lijekovi iz grupe metformina se propisuju kako bi se izborili sa inzulinskom rezistencijom koja može dovesti do nastanka dijabetesa ukoliko se ne drži pod kontrolom, klomidi se propisuju za regulaciju ovulacije, kao i kontraceptivne pilule za regulaciju menstrualnog ciklusa.
Kako bi lijekovi imali bolji efekat potrebno je izmijeniti i životni stil: zdravo se hraniti, imati redovne fizičke aktivnosti te se kloniti stresnih situacija.
Ne postoji jedinstveni lijek koji bi se izborio sa svim simptomima te izliječio ženu. Sindrom policističnih jajnika doživotno je zdravstveno stanje.
Ukoliko se ne liječi propisno PCOS može dovesti do drugih ozbiljnijih oboljenja, kao što su srčana oboljenja, dijabetes tipa 2 te karcinom maternice.
Ukoliko mislite da imate neke od simptoma PCOS-a obratite se ljekaru bez straha. On će vam pomoći da utvrdite imate li sindrom policističnih jajnika ili ne te koje korake je potrebno preduzeti kako biste se s njim borili.