Šetač je osoba koja ih preuzima od vozača i prevodi na mađarsku stranu, do takozvanog mjesta utovara. Jedan od šetača, u ekskluzivnoj izjavi za B92, vrlo oprezno prepričava iskustva s terena, ne otkrivajući previše detalja.
“Trudna, dva mjeseca, šestoro djece. To sam ja lično odvezao. Znači šestoro male djece, najstariji osam godina i trudna s dvoje dece, s mužem, zetom, ocem i majkom. Šta ih tjera da sada prelaze? Muka, glad, to ih tjera. Idu kroz snijeg, kanale, šume, pješke. Neke hapse, ako nemaju sreće”, kaže on.
Prije nego što stignu do šume, prolaze jednom ulicom na Paliću. Tu je reporter B92 sretao cijelog dana grupe od po dvadesetak ljudi, koji traže vezu, šetača koji će im pokazati put.
“Socijalnu pomoć smo primali. Sada ne daju. Sad treba da begamo. Od socijalne smo živeli, a sad eto ovo. Nemamo kako da živimo. Posao nemamo. Mi tražimo posao, a njega nema. Ja i petoro dece i žena”, kaže jedan od njih.
U Hajdukovu, mjestu na samoj granici, svjedoče o nikada do sada viđenoj pojavi, kada ulicama ovoga sela dnevno prođe i po dvije hiljade iseljenika sa Kosova. Kažu da zbog toga nemaju problema, ali da je situacija napeta.
“Sitnih problema je bilo. Ulaze ljudima u kuće, vjerovatno da traže pomoć, da pitaju gde treba da idu. To se dešavalo i noću”, kaže jedan od mještana.
Od oko dve hiljade iseljenika pogranična policija uhapsi oko hiljadu. Oni ili budu vraćeni nazad, ili završavaju u azilantskim logorima.