Novi američki predsednik Donald Trump je odlučan u namjeri da izgradi zid na granici sa Meksikom, a mi vam predstavljamo šest manje poznatih graničnih zidova koji razdvajaju narode, kulturu, religiju…
Granični zidovi su integralni dio međunarodnih odnosa tokom čitave historije. Sjetimo se samo Velikog kineskog zida koji je izgrađen da bi zaustavio nomade Mongole. Zidovi između Sjeverne i Južne Koreje preživjeli su do dan-danas kao fizički ostatak Hladnog rata koji se simbolično završio padom još jednog zida – Berlinskog, piše NG.
Predstavljamo vam šest zidova granica, za koje možda niste znali da postoje:
1. Španija i Maroko
Melilja i Seuta u dva najjužnija španska grada na afričkom tlu, a u oba grada zidovi sprečavaju afričke migrante da uđu u Evropsku uniju.
Španska kontrola ova dva grada se odvija stotinama godina unazad. Ali 1995. godine je Španija sagradila prvu modernu ogradu sa određenim ciljem da se spriječi izlazak imigranata.
2. Egipat i pojas Gaze
Egipat je izgradio masivan metalni zid (visok 18 metara i dugačak između 10 i 11 kilometara) duž svoje granice sa pojasom Gaze zbog nacionalne sigurnosti i da se spriječi krijumčarenje kroz podzemne tunele na tu palestinsku teritoriju.
3. Izrael i Zapadna obala
Izraelska sigurnosna ograda je zid koji razdvaja Izrael i Zapadnu obalu, a sa izgradnjom je započeto kako bi se spriječio upad Palestinaca na izraelsku teritoriju.
4. Kipar
Zid odvaja sjevernu tursku stranu od grčke južne strane, a obje zemlje i dalje polažu pravu na ostrvo i njegovu zemlju.
5. Malezija i Tajland
I Malezija i Tajland su izgradili dva odvojena zida 1970-ih godina kako bi smanjili krijumčarenje i zadržali komunističke gerilce da užu u Maleziju kroz Tajland. Međutim, prostor između dva zida je postao utočište za švercere, a ove dvije zemlje su se 2001. godine dogovorili da dva zida zamijene jednim.
6. Belfast, Sjeverna Irska
Kako bi se spriječilo eventualno nasilje u sukobima katolika i protestanata, prije blizu četiri decenije je izgrađen prvi od čak 99 zidova u Belfastu.