Sa kojim se sve problemima suočavaju učenici, učitelji, nastavnici i profesori te škole gdje se nastava izvodi na svom maternjem, bosanskom jeziku reći će nam gost našeg web-portala, mlada i perspektivna profesorica razredne nastave Selma Batilović koja osim Peći rado voli doći u Prizren jer je tamo provela nekoliko godina završavajući Edukativni fakultet pa je upravo za Prizren vežu lijepe uspomene:
“Selam vama i vašim čitaocima i drago nam je što ste nas posjetili jer više nemamo kome da se obratimo, osim medijima na našem, bosanskom jeziku te da možemo slobodno reći o mnogim problemima koje nas u našem obrazovanju muče. Eto, već šestu godinu sam u ovoj školi kao pedagog, odnosno profesor razredne nastave gdje “izvodim” na put drugu generaciju učenika u onom osnovnom obrazovanju. Dakle, sada vodim drugi razred gdje imam ukupno 13 učenika. Naš najveći problem su udžbenici te se snalazimo kako znamo i umijemo. Ja mnogo koristim kompjuter, odnosno internet za sve ono što nam nedostaje a svakako da koristimo udžbenike koje imamo. Dakle, naši učenici nemaju adekvatne knjige te se ja trudim na svoj način da učenicima prezentujem znanje tako da im diktiram ili kopiram neke knjige i slično. Uzmimo na primjer da “oni” (zna se na koga se misli pod tim pojmom) kažu – imamo sve knjige no zapravo mi nemamo nikakve knjige, kažu – imate knjigu iz matematike ili bosanskog jezika no ja odgovorno tvrdim da mi nemamo nikakve knjige već samo jednu, jedinu knjigu iz matematike a to je nedovoljno jer se ne može raditi na taj način. Uzmimo primjer nastave na albanskom jeziku gdje učitelj, nastavnik ili pak profesor pored jedne knjige i to one glavne imaju i pomoćne knjige poput radne sveske, zbirku zadataka, imaju neke vježbanke, imaju pripremljene testove i još mnogo toga a mi, tj naša djeca koja uče na svom maternjem, bosanskom jeziku od pomenutog nemaju ništa”, kaže Selma Batilović.
Selma ponavlja kada je nastava u pitanju, da sama mora da se snalazi, da sama radi na testovima, da sama planira, da se snalazi kako umije i zna i da pojedine knjige nabavlja iz BiH ili iz Crne Gore, da preuzima sa interneta i slično.
“Slično je i sa knjigom “bosanski jezik” jer nemamo gramatiku, radnu svesku, nemamo nastavne listove i mnogo toga. Šta reći – već žalosno. Uzmimo primjer učenika koji nema adekvatnu knjigu, pa on onda nema ni interesovanje da radi, odnosno da uči. Ja moram da prvo ispišem na tabli i da im izdiktiram temu o kojoj ćemo raditi te za to treba vremena a kako čas traje 40 minuta , dakle, učenik za tako kratko vrijeme ne može prepisati ili se skoncentrisati za rad i da mi na kraju da adekvatno rješenje jer je to nemoguće. Drugo je kad ti imaš knjigu pa kažeš učenicima, u smislu, da imate na toj i toj stranici sve što vam treba te uradite tu vježbu i sve je jasnije i lakše no, kako rekoh, ja moram ostati do kasno noću i raditi da bi im pripremila testove i sve ono što treba ali, vjerujte, to ne mogu da radim stalno a , kako rekoh, udžbenika nemamo ni za lijek “, ističe gospođa Batilović i nastavlja.
“Vidite ne želim da me neko shvati pogrešno no vjerujem da će mnogi naši nastavnici, učitelji, profesori, dakle, mnogi naši pedagozi da se slože sa mnom u konstataciji da ili imamo loše političke predstavnike ili oni ne žele riješiti naše probleme, odnosno znaju za naše probleme ali, ponavljam, ne žele ih riješiti. Uzmimo, primjer da imamo odlične odnose sa nastavnim kadrom i učenicima na albanskom jeziku te da sa njima nemamo nikakvih problema no, rekoh, imamo problem sa udžbenicima jer imamo ovdje i školsku biblioteku i navešću običan primjer. Ako u mom odjeljenju imam 13 učenika a u našoj školskoj biblioteci samo jednu knjigu, odnosno lektiru na bosanskom jeziku kako se onda snalazimo. Ja kažem učenicima – uzmite šta ima pa onda ćemo kopirati, ali nije to to, zar ne.
Inače u regionu Peći ova osnovna škola “Xhemail Kada” nudi možda i najbolje uslove za rad.
“Da, tako je, ako ćemo iskreno u regionu Peći ova osnovna škola “Xhemail Kada” nudi možda i najbolje uslove za rad a ako želim od mojih 13 učenika, koji su dobri i vrijedni ali i poslušni učenici, izdvojiti nekog posebnog i darovitog učenika onda su tu Mensur Zeka koji izuzetno lijepo crta a tu je i Maida Kolić koja voli matematiku i za koju u toj oblasti nema tajni.
Još jednom bih poželjela puno uspjeha u radu vašeg web-portala kojeg pratimo ovdje u Peći i koji je izuzetno zanimljiv jer imate puno tema kojih treba pročitati a onima koji vode naše obrazovanje poruka da više obrate pažnju na nas i naše učenike jer vjerujem da svaka osnovna škola na Kosovu, bar što se tiče obrazovanja na bosanskom jeziku, ima kao i mi puno problema, istih ili sličnih te se svi mi moramo izboriti da nam uslovi za školovanje naših učenika u budućnosti budu mnogo bolji nego do sada”, istakla je profesor razredne nastave na bosanskom jeziku Selma Batilović u osnovnoj školi “Xhemail Kada” u Peći kojoj želimo puno uspjeha u daljem radu te vjerujemo da će se uslovi za školovanje mladih Bošnjaka ako ne u ovoj, onda u narednoj školskoj godini popraviti jer je krajnje vrijeme za to.
Čuveni ruski književnik Dostojevski je, svojevremeno, rekao: “Ni jedna ideja, vjera ili nacija ne vrijedi jedne dječje suze”, a zapitajmo se koliko se puta bošnjačka djeca vraćaju u svoj dom uplakana jer su dobili slabu ocjenu zbog toga što nemaju adekvatne udžbenike, a nisu kriva ni ona a ni njihovi nastavnici već oni koji nam, eto, godinama kroje sudbinu a izgleda da gledaju samo svoje interese. No, ništa nije vječito, zar ne.
Vinetu Ganić