Selimi: 66 zemlje podnijele zahtjev za prijem Kosova u Unesco


Zamjenik ministra spoljnih poslova Kosova, Petrit Selimi zajedno sa članovima ovog ministarstva radio je na lobiranju za članstvo Kosova u Unesco. Kosovski zvaničnici su se sastali sa visokim zvaničnicima Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske  sa ciljem dobijanja podrške u otvaranju puta ka Organizaciju Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu.

“Do sada su 66 zemlje zajednički podnijele zahtjev za prijem Kosova u UNESCO. U oktobru će biti sjednica izvršnog savjeta, gdje će većinom glasova biti odlučeno da li će Kosovo dobiti pozitivnu ocjenu, onda će se u novembru ova odluka naći na dnevnom redu generealne skupštine, gdje bi trebalo dvotrećinskom većinom, Kosovo da pokuša da bude članica UNESCO-a”, rekao je Selimi.

Sa druge strane, analitičar Dušan Janjić iz Srbije ističe da je zahtjev Kosova za prijem u UNESCO bio očekivan i da se eventualnim prijemom, ništa značajnije neće promjeniti.

“Mislim da se tu ništa značajnije neće promeniti osim što će eventualni prijem Kosova u UNESCO prosto nametnuti jednu obavezu Briselskom dijalogu, a to je da se učvrste garancije, da Kosovo neće menjati taj deo zakonodavstva i ustava koji se tiče autonomije srpske pravoslavne crkve i njene participacije u zaštiti kulturnog nasleđa. Mislim da treba otvoriti pitanje srpske zajednice i njenog položaja, zajednica opština ne može da radi taj posao koji inače u Srbiji radi albanski nacionalni savet. Mislim da je vreme da srpska zajednica uz pomoć Beograda i u saradnji sa Prištinom napravi jedan zavod za kulturni razvitak koji bi učestvovao u radnim grupama zajedno sa Vladom Kosova. Razumem zašto diplomatija Srbije poštujući ustav, vodi borbu za blokiranje prijem Kosova ali mislim da treba paralelno raditi na dogovaranju sa EU i Kosovom, mehanizama saradnje u oblasti kulture, a to ne znači i komuniciranje sa UNESKO”, Ističe Janjić.

Zamjenik ministra Petrit Selimi  ističe da je razočaran stavom Srbije, koja na sve načine pokušava da spriječi ulazak Kosova u UNESKO.

“Meni je žao što Srbija koja se u Briselu kune u dobrosusjedske odnose i potpisuje sve što ima ispred sebe, kada je u Parizu ili Njujorku koristi još uvijek Miloševićev jezik, to je jezik prošlosti. Meni je veoma žao što je gospodin Tanasković, ambasador Srbije, prošlog mjeseca rekao da treba da se pravi ujedinjeni hrišćanski front prema Kosovu, taj jezik nije prihvatljiv, čak je i šokantan, ali ja se nadam da ćemo do kraja ovog procesa ipak moći da sačuvamo taj neki minimalni sporazum koji imamo, jer ipak nakon UNESKO-a dolaze druge organizacije, ne bi trebalo da oko ovoga bude neki rat lobiranja na Balkanu”, ističe zamjenik ministra spoljnih poslova Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.