Pandemija kao i vladine mere za suzbijanje pandemije kovid -19, poput ograničenja radnog vremena negativno su uticale na ugostiteljstvo i turizam, predstavnici tog sektora navode da je za oporavak potreban iznos od najmanje milijardu evra, prenosi RTK.
Predsednica Komore ugostiteljstva i turizma Hisena Sogojeva rekla je da su hotelijerstvo i turizam najviše pogođeni pandemijom.
Upozorila je da će šteta biti veća ukoliko se odmah finansijski ne podrži taj sektor sa najmanje milijardu evra i ne ulože svi napori da se hotelska i turistička aktivnost oporavi.
Apelovala je na vladu, skupštinu, sve institucije da učine sve što je u njihovoj moći.
Sogojeva je istakla da su mnogi poslovi pred kolapsom i da je mnogo onih koji kažu da je bolje prekinuti posao nego raditi u trenutnim uslovima u skladu sa merama na snazi za suzbijanje pandemije koronavirusa.
“Imamo, na primer, slučajeve u kojima većina preduzeća, smatra da je bolje ne raditi nego raditi u ovom trenutku, zbog troškova, zbog radnika, dakle, moraju se preduzeti mere da se to što pre eliminišu mere”, rekla je Sogojeva i napomenula da ima dosta slučajeva kažnjavanja onih koji se ne pridržavaju mera, zbog čega se kažnjavaju posebno u regionu Prizrena, Đakovice.
Sogojeva je navela da su zahtevi komore da smanji PDV, kao i da produži radno vreme za taj sektor.
“Prema informacijama koje imamo, krajem juna vlada je odobrila naše zahteve za smanjenje PDV-a sa 18 na 8 odsto, apelujem na poslanike jer toliko PDV iznosi u celom regionu. Imajući u vidu da je epidemija u padu, treba produžiti radon vreme do ponoći uz pridržavanje mera”, rekla je Sogojeva.
Dodala je da će svi koji se ne pridržavaju mera prevencije i suzbijanja pandemije biti kažnjeni i da se oko 80 odsto hotelskih preduzeća pridržava mera.