Predsednik Lekarske komore Kosova Pljeurat Sejdiu izjavio je večeras da je pandemija kovid-19 otkrila velike nedostatke u zdravstvenom sistemu na Kosovu.
Sejdiu je u emisiji “Raport” na KTV istakao da bi trebalo uraditi analizu otkrivenih nedostataka.
“Ovakav događaj zahteva opštu mobilizaciju i uključivanje svih sredstava kojima raspolažete, počevši od infrastrukturnih i ljudskih. Dakle, otkriva one glavne probleme koji su na političkom nivou, ne samo ove vlade, već i deset prethodnih godina. Trebalo bi uraditi analizu otkrivenih nedostataka. Ovo je poslednji trenutak da Kosovo razmisli”, naglasio je Sejdiu.
Prema njegovim rečima, sistem nije loš, ali nije funkcionalan, kao i da problem leži u razdvajanju lanca između centralnog i lokalnog nivoa.
“Referentni sistem nije implementiran, ne postoji. Sistem nije loš, ali nije funkcionalan. Nedostatke pokidanog lanca između centralnog i lokalnog, gde čelnici opština, preuzimaju ulogu epidemiologa. To stvara jaz u sprovođenju političkih i zdravstvenih odluka između centralnih i lokalnih vlasti “, poručio je Sejdiu.
Predsednik Lekarske komore Kosova istakao je u emisiji “Raport” da na Kosovu ima 710 nezaposlenih lekara.
“Predsednici opština se na neki način žale da nemamo lekare, s druge strane u Lekarskoj komori imamo 710 nezaposlenih lekara. Zašto nisu zaposleni, gde je prioritet zdravstva”, zapitao je Sejdiu.
Naglasio je i da politika treba da razmotri da stimuliše određene sektore zdravstva, istakavši da već nekoliko godina niko nije konkurisao za mikrobiologiju i epidemiologiju.
“Sledeći nivo je nivo ljudskih resursa. Politika mora jasno da razmisli, prošlo je vreme kada svi lekari moraju biti plaćeni isto. Godinama se niko nije prijavio za mikrobiologiju. To nije profil koji stvara zaradu na privatnom tržištu. Isto to važi za epidemiologiju, javno zdravstvo uopšte, profili infektive. Zbog toga politika treba da počne da razmišlja o tome da ih stimuliše”, ocenio je Sejdiu.
Prema njegovom mišljenju, Univerzitetsko klinički centar Kosova više je zakomplikovao situaciju, nego što ju je olakšao.
“Div, veliki mikrob ovog sistema, više je iskomplikovao situciju nego što je olakšava. Imamo u strukturi neke pojedince koji bi da upravljaju celim sistemom, ali to ne ide i ne može tako. Slaba strana je centralizacija sistema. I u trenutku kada je sistem centralizovan, logički lanac koordinacije automatski se kida i fali”, zaključio je Sejdiu.