Ćoroli je dodao da između Pokreta Samoopredeljenje i Demokratskog saveza Kosova (DSK) može biti dogovora o određenim pozicijama, vezano za mesto predsednika i ministarstava.
Prema njegovim rečima, po Ustavu mesto predsednika parlamenta pripada Samoopredeljenju, ali da se to danas dogodilo bez prethodnog dogovora ovih stranaka, piše Koha.
“Prema Mustafinom scenariju, za Kurtija bi glasali kao za manjinsku vladu. To bi mogao biti zloban scenario starih partija koje bi Kurtiju mogle potencijalno dati vladu, a zatim predlogom za nepoverenje izazvati vanredne izbore. To su politički mogući scenariji. Ostaje da se vidi kako će se pregovarati o premijerskom mestu, a ostaju u igri ostali kabineti”, rekao je Ćoroli.
Ocenio je da je situacija neobična.
„Nalazimo se u vrlo neobičnoj političkoj situaciji. Bez prethodnog dogovora, prvi put na našoj političkoj sceni predsednik parlamenta je izabran prema konceptu i već imamo obećanje DSK da će glasati za Kurtija kao premijera, a sve bez sporazuma o podeli vlasti“, kaže Ćoroli.
Ocenjuje da se izborom Konjufce za predsednika i ostalih potpredsednika, Skupština smatra konstituisanom i da je od danas počeo rok za formiranje vlade.
Dodao je da je na predsedniku da pozove pobednika izbora i predloži Kurtija za premijera.
„Treba sačekati i videti scenario kako su razmišljali DSK i Samoopredeljenje. Čekamo da vidimo da li ćemo preći na plan B, gde može postojati novi sporazum, ili je to scenario po kojem je Mustafa rekao da može glasati za manjinsku vladu Samoopredeljenja, u kojoj bi 12 ministara bilo iz Samoopredeljenja”, dodao je Ćoroli.