Na Kosovu su blago opsjednuti Billom i Hillary Clinton, postavljaju im spomenike i po njima imenuju ulice i prodavnice. Evo zbog čega.
Mnoge ulice i znamenitosti u Prištini nose imena po američkim političarima. Potrebno je imati nešto znanja iz Albanskog da se točno shvati kako je naziv “Bulevardi Xhorxh Bush” posvećen bivšem predsjedniku SAD-a Georgeu Bushu koji je insistirao na neovisnosti Kosova, piše BBC, prenosi portal “Telegram.hr“.
Drugi bulevar posvećen je čovjeku kojeg njegovi stanovnici najviše cijene,”Bulevardi Bill Klinton”. Uz ulicu u Prištini, Billu Clintonu podignut je i kip u nadnaravnoj veličini. Spomenik je otkrio Clinton lično tokom svoje posjete 2009. godine.
Drugi bulevar posvećen je čovjeku kojeg njegovi stanovnici najviše cijene,”Bulevardi Bill Klinton”. Uz ulicu u Prištini, Billu Clintonu podignut je i kip u nadnaravnoj veličini. Spomenik je otkrio Clinton lično tokom svoje posjete 2009. godine.
To obožavanje prošireno je na cijelu njegovu obitelj. Samo nekoliko metara od Clintonovog spomenika nalazi se butik za žene naziva Hillary. “Jako cijenimo obitelj Clinton, oni su zaslužni što je svijet saznao za naše probleme. Po prvi put svi su znali za Kosovo. Bill Clinton je otkrio naše patnje i od onda gajimo jake simpatije za obitelj Clinton”, rekla je Elda Morina članica obitelji koja drži butik Hillary, kao i drugi dućan Hillary 2.
Clintoni su utjelovili vezu Kosova i SAD-a
Albanci su zahvalni Clintonu za Nato bombardiranje kojim su zaustavljeni sukobi na Kosovu 1999. godine. Time je omogućeno da se vrate oni koji su izbjegli. Obitelj gospođe Morine ostala je u Prištini cijelo to vrijeme. “Patila sam od post traumatskog poremećaja. U to sam vrijeme bila tinejdžerica, to je jako osjetljiv period mog života”, rekla je Elda Morina za BBC.
Otvaranje butika dio je procesa vraćanja njihove obitelji u normalu. Eldin otac predložio je da ga nazovu u čast Hillary Clinton. Roba u dućanu sličnog je stila koji njeguje bivša tajnica američke države. “To je klasičan stil. Hillary Clinton je žena s velikim vizijama, nju ne definira njezina odjeća”, objasnila je Elda.
Zahvalnost obitelji Clinton i Sjedinjenim Državama duboko je ukorijenjena. “Divljenje postoji već desecima godina. Clintoni su utjelovili tu vezu jer u trenutku teške nepravde, kada su stotine tisuća ljudi bježale zbog Miloševićeva režima i etničkog čišćenja, Bill Clinton je bio poput sveca. Bilo je čudo što je svijet intervenirao za komadićak zemlje poput Kosova, koja nema naftu, dijamante niti resurse”, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Petrit Selimi.
Poslovne veze nakon bombardiranja
Dok na Kosovu misle kako imaju posebnu vezu sa SAD-om, a posebno s obitelji Clinton, drugi sugeriraju kako je ta ljubav prilično jednosmjerna. “Bombardiranje iz 1999. nije bila intervencija, kako Kosovari smatraju, namjenjena samo zaustavljanju nasilne represije Albanaca na Kosovu”, rekao je Andrea Capussela, bivši dužnosnik u Prištini, koji je nedavno izdao knjigu “State-Building in Kosovo”.
“Zapadne vlade, a posebice Washington, vidjeli su Kosovo kao priliku da uspostave princip po kojem će, svaki puta kad tvrde da postoji prava humanitarna kriza, moći vojno intervenirati, bez obziru na autorizaciju Vijeća sigurnosti”, rekao je Capussela. Nakon toga su Clintonovi posjeti Kosovu bili iznimno kratki. No neki dužnosnici SAD-a, koji su usko povezani s bombardiranjima iz 1999., htjeli su produbiti svoju vezu s Kosovom, na poslovnoj razini.
Bivša tajnica države Madeleine Albright te posebni izaslanik James Pardew umiješali su se u privatizaciju državnih tele-kompanija. Investicijski fond bivše tajnice, Albright Capital Management, kasnije je povukao svoju ponudu. Pardew je lobirao za konzorcij koje vode investicijske tvrtke Twelve Hornbeams i Avicenna Capital, prestao je kada se saznalo za njegovu upletenost.
Bivši Natoov vrhovni zapovjednik Wesley Clark sada predsjeda kanadskom energetskom tvrtkom Envidity. U kolovozu je kosovska Vlada predložila Endivityju eksploataciju ugljena, ugovorom im je omogućeno da iskopavaju trećinu zemlje. Kritičari ovog dogovora kažu kako će se njime dopustiti da Endivity ima gotovo ekskluzivna prava na Kosovu za eksploataciju zaliha ugljena. Dogovor se još mora izglasati u parlamentu, nakon što je opozicija zatražila dodatna pojašnjenja.
Kolosalni i nepotrebni projekti
“To je veza koja se može zloupotrijebiti”, kazao je Andrea Capussela. Trajan utjecaj Sjedinjenih Država na Kosovo ne mora uvijek biti na korist balkanske države. Bivši veleposlanik SAD-a Christopher Dell lobirao je za potpisivanje ugovora da se sagradi “Patriotska Autocesta” do Albanije, koju bi sagradio američki Bechtel.
Capussela cijeli projekt naziva kolosalnim i nepotrebnim, Kosovo bi koštao 25 posto BDP-a. Godinu dana nakon što je napustio diplomatsko namještenje na Kosovu, Dell je dobio novi posao – u Bechtelu. “SAD ima ogroman utjecaj na Kosovo, no nemaju pobuda da ga iskoriste za dugoročni razvoj. Tragedija je u tome što je Europi u interesu razvoj Kosova, no vrlo je teško pogurati taj interes”, kaže Capussela.