Odgovore na ova pitanja pokušao je pronaći novinar BBC-a Jacques Peretti koji je za potrebe showa “Superbogati i mi” s najbogatijim ljudima na svijetu proveo šest mjeseci. Putovao je diljem svijeta. Između ostalih, pratio je sir Toma Huntera, čije je bogatstvo procijenjeno na 2,13 milijardi dolara, družio se s najbogatijim Kinezom, Wang Jianlinom “teškim” 21,4 milijarde dolara te Johnom Caudwellom s bogatstvom od 2,6 milijardi dolara, piše Independent.
I šta je zaključio?
Bogataši definitivno postaju vrsta za sebe, i to velikom brzinom. Vjeruju da su “gospodari svemira”. I ne pokazuju razumijevanje za ljudske slabosti. Čak ni Bill Gates, liberal i filantrop, koji je donirao milione za biblioteke i cjepivo u Africi ne može shvatiti zašto, pobogu, svi nisu odlučni uspjeti u životu kao što je on!
Bogati žive u svojoj vlastitoj biosferi, u balonu iznad Zemlje, i prvoj klasi na relaciji London – New York – Dubai – Šangaj. U njihovoj biosferi bolja je hrana, bolje su škole, nose bolju odjeću, kvalitetnije se liječe. Čak dišu i bolji, čišći zrak. Neki milijarderi, naime, imaju svoje pokretne opskrbljivače kisikom, koji upumpavaju u svoje domove.
U glavama bogataša, oni ne samo da misle da su bogatiji od ostatka svijeta već i da su bolji, tvrdi novinar BBC-a. No, oni ipak nisu zli. Oni su avatari nejednakosti, no ono ljudsko u njima želi se povezati s ostatkom društva. Ipak, koliko god se trudili, hermetički su zatvoreni u svom balonu.
Željeli bi biti dio običnog svijeta, ali sve što rade je samo parodija života običnih ljudi. Novac ih je učinio nepovjerljivima, udaljenima, dehumanizirao ih je. To je njihova tragedija. No, naravno daleko od takve da bi ih trebalo žaliti, zaključuje novinar, prenosi “Dnevnik.hr“.