Kvalitetan i redovan san neophodan je za zdrav i vitalan organizam. Iako ni pretjerano spavanje nije preporučljivo, manjak sna dugoročno može dovesti do debljanja organizma.
Razlog tome leži u činjenici da se tokom spavanja luče hormoni odgovorni za kontrolu apetita i razinu glukoze u krvi.
Kod osoba koje ne spavaju dovoljno hormon grelin luči se u većim koncentracijama od osoba s optimalnim snom. Ovaj hormon odgovoran je za poticanje osjećaja gladi. Koncentracija hormona leptina, koji daje signal za sitost, se smanjuje. Drugim riječima, što je manje sna, želja za hranom i mogućnost prejedanja su veće.
Hormon grelin uzrokuje i usporavanje metabolizma, stoga će se sva pojedena hrana sporije trošiti, a brže skladištiti u obliku masnog tkiva.
Kod manjka sna razina hormona kortizola, tzv. „hormona stresa“ se povisuje. Kortizol negativno djeluje na razinu glukoze u krvi te se povišene koncentraciju povezuju s prekomjernom tjelesnom težinom, kao i povišenim krvnim pritiskom.
Istraživanja su pokazala kako se manjak sna veže uz inzulin intoleranciju, koja vodi prema dijabetesu tip 2. Nastojte odrediti ritam spavanja koji će uključivati dovoljno sati kvalitetnog sna!