Donosimo vam listu ukusnih, slasnih i raskošnih namirnica, čiji vam zalogaji daju najvažnije minerale i vitamine i čuvaju vaše zdravlje.
Limun je poznat po svojim antiseptičkim svojstvima, posebno protiv prehlade zbog vitamina C. Malo limuna u zelenom čaju omogućava da organizam bolje apsorbuje antioksidanse koji se nalaze u čaju, kao i gvožđe iz plodova mora.
Losos, skuša, tuna, pastrmka: masne ribe su jedan od najvažnijih izvora prirodnih masnih kiselina omega-3. Brojne studije su pokazale da njihovo redovno jedenje smanjuje smrtne srčane udare, a sprječava i recidiv infarkta.
Grožđe – vrline koje se pripisuju vinu proizlaze iz resveratrola kojom je puna kožica grožđa i pravi je izvor minerala i vitamina A, B i C.
Paprika svoju crvenu boju dobija od likopena, stvari koje imaju antikolesterolna i antiupalna svojstva, a štite i od raka prostate.
Ren je korijen s antibiotičkim svojstvima i pun je vitamina C (80 mg na 100g). Prema jednoj japanskoj studiji, wasabi (japanski senf), koji se dobija od jedne vrste rena, sprečava, navodno, stvaranje karijesa.
Kupus: crven, zelen ili kineski, kada je kuvan izvor je vitamina K, koji je neophodan za krvotok i rast kostiju. A sirov, pun je glukozinatima i poznat je po tome da sprječava razvoj mnogih vrsta raka, piše Kurir.
Smokva je bogata vlaknima. Ali vjerovatno i voće najbogatije kalcijumom. Suve smokve treba da jedu sportaši, jer im daju glicide. A prednost tih glicida smokve je upravo nizak glikemički indeks.
Zeleni čaj – jaka koncentracija supstance epigalokatehina-3 galat, polifenola s antiupalnim svojstvima, a u središtu je i mnogobrojnih istraživanja kanceroznih bolesti, artroze i Alchajmera. Djeluje opuštajuće, a zahvaljujući tianinu je i amino kiselina.
Jagode i maline su važni izvori vitamina C, E, betakarotena i elagične kiseline, koji su i antioksidansi.
Leća i pasulj su puni vlaknima i složenim glicidima, ali takođe i mineralima (kalijumom, fosforom, magnezijumom…) i vitaminima (A, C, PP…). Budući da im je glikemički indeks nizak, nutricionisti ih preporučuju protiv debljanja.
Luk – većina sumpornih spojeva luka zbog kojih plačemo kada ga gulimo, sprječavaju od zakrečenja krvnih sudova, a to pomaže boljoj fluidnosti krvi.
Brusnice pomaže u borbi protiv urinarnih infekcija, jer sprječavaju taloženje bakterija urinarnom traktu, ali samo sjeverno-američke vrste brusnica imaju ljekovito dejstvo.
Jabuka smanjuje rizike od kardio-vaskularnih bolesti, kancera, pa čak i od astme. Njena koža sadrži 6 puta više vitamina i antioksidanasa od njenog mesa. Ali treba biti oprezan zbog njenih mnogobrojnih tretmana.
Fizalis (egzotično voće) raste, između ostalih, i na američkom kontinentu. Prema nekim studijama, najjači je antioksidans od svih vrsta voća. Neke ga tradicionalne medicine koriste za liječenje astme i reumatskih bolesti.
Đumbir, pikantan i mirisav začin je milenijski lijek. Pokazao se vrlo efikasnim protiv mučnine (mučnine u trudnoći, morske bolesti).
Crna repa, koja se često jede sirova, može se istisnuti i uzimati kao sok u ljekovite svrhe. Taj tradicionalni lijek pomaže kod nekih probavnih smetnji, jer stimuliše prolaz kroz crijeva i pomaže žučnu cirkulaciju.
Bademi, orasi, lješnjaci: ta voća, bogata mononezasićenim i polinezasićenim masnim kiselinama, aduti su protiv lošeg holesterola i kardiovaskularnih bolesti.
Brokula, bogata vitaminom B9, koji pomaže u borbi protiv anemije, sadrži i antikancerozne antioksidanse: brokulin, alkaloid, i sulforafan, koji, prema jednoj američkoj studiji, može takođe štititi kožu od UV zraka. Najbolje se može iskoristiti ako se jede sirova.
Bijeli luk je u pravom smislu saveznik našeg zdravlja. Pun supstanci sa antibiotskim djelovanjem, kao što su sulfidne kiseline, pun vitamina A, B i C, pomaže u borbi protiv visokog pritiska, lošeg holesterola i nekih vrsta raka. Najbolji je ako se jede svjež i sirov.
Špinat nije posebno bogat gvožđem, ali je zato bogat vitaminom B9 koji se preporučuje trudnicama. Smanjuju rizik od katarakte i degeneracije, vezane za starost.