Novija zdravstvena istraživanja ukazuju na povećanu stopu frakture kuka kod Norvežana, što se u izvijesnoj mjeri pripisuje i sastavu vode.
Naučnici su uzeli u obzir i faktore koji najčešće utiču na kvalitet kostiju poput pušenja, tjelesne mase i visine, ishrane i fizičke aktivnosti, ali nisu uočili njihovu značajniju povezanost sa rizikom od frakture.
Studija provedena na 700.000 muškaraca i žena tokom sedam godina ispitivala je u kojoj mjeri je sastav pitke vode povezan sa rizikom od frakture kuka.
Iznenađujući rezultati su pokazali da voda sa smanjenim udjelom magnezijuma, prisutna u određenim dijelovima Norveške zaista utiče na kvalitet kostiju.
Uprkos tome što je kalcijum najvažniji mineral za čvrstinu kostiju, rezultati nisu dokazali njegov zaštitni uticaj u ovom slučaju, dok se sa druge strane, udio magnezijuma u pitkoj vodi pokazao ključnim.
Autori studije istakli su da su potrebna dalja istraživanja da bi se otkrio tačan mehanizam djelovanja minerala u pitkoj vodi na rizik od frakture kuka, a do tada predlažu obogaćivanje vode magnezijumom da bi se smanjile stope tog javno zdravstvenog problema u Norveškoj.