Uprkos stalnim sanacijama i radovima na terenu, broj klizišta na području grada iz godine u godinu se povećava. To pokazuju i posljednje analize koje je uradio Zavoda za planiranje KS, a prema kojima u Sarajevskom kantonu postoje 802 registrirana klizišta, od čega je 15 opasnih.
Uzaludan trud
U vogošćanskoj općini nalazi se 200, u Novom Gradu 176, u Centru 130, u Starom Gradu 114, u Novom Sarajevu 101, dok je najmanje pomjeranja tla u Ilijašu – 49, Trnovu 12 i Hadžićima 8.
– Bespravna gradnja je najveći problem s kojim se borimo. Međutim, i kada uspijemo sanirati neko klizište, o njemu se kasnije ne vodi računa i naš trud je uzaludan. Najbolji primjer za to je klizište u donjim Hadžićima. Mještani uništavaju cijevi, drveće koje posadimo… Na terenu izvođače ucjenjuju građani koji traže da im platimo svaku voćku koju prilikom radova moramo ukloniti.
Bez obzira na to što mu kuća strada i što je spašavamo, svako od sanacije želi nešto hajrovati. Zbog toga nam propadaju poslovi vrijedni i do 100.000 eura – istaknuo je Fuad Babić, koordinator za klizišta pri Zavodu za izgradnju KS.
Malo novca
Prema njegovim riječima, prošle godine sanirana su klizišta u Trebevićkoj ulici 74 b i u Mrakuši, dok bi radovi u ulici Kaptol na broju 32 trebali biti završeni u aprilu.
– Palijativnim mjerama zaustavili smo pomjeranje tla iznad hotela “Grand” u Novom Sarajevu. Na području hadžićke općine nismo imali projekata, osim za Šavničku ulicu na broju 44. Tamo nisu riješeni imovinskopravni odnosi i ne možemo početi radove. Klizišta je mnogo, a novca malo. Lani smo za klizišta potrošili više od pet miliona maraka – istaknuo je Babić.
Uskoro radovi u Dalmatinskoj
Sanacija jednog od najopasnijih klizišta u Dalmatinskoj ulici odvija se veoma usporeno.
– Osim urađenog monitoringa, većih aktivnosti na ovom lokalitetu nismo imali. Građani su imali neke svoje zahtjeve i to je usporavalo poslove. Raspisali smo tender i uskoro počinju radovi – najavio je Babić.