Vještačko tkivo napravljeno je na Institutu hemijske biologije i bazične medicine u Novosibirsku, nakon nekoliko godina proučavanja matičnih ćelija.
Ruski naučnici su stvorili vještačko tkivo koje bi trebalo da zamjeni povređene organe. Vještačko tkivo napravljeno je na Institutu hemijske biologije i bazične medicine u Novosibirsku, nakon nekoliko godina proučavanja matičnih ćelija.
Naučnici su uspjeli da stvore biosintetičke proteze za zamjenu aorte. To je veliko dostignuće.
Sintetičke proteze se odavno koriste u savremenoj medicini, uključujući tu i kardiologiju. Međutim, biosintetički organi i tkiva koji su dobijeni od živih ćelija su novina.
Poslije presađivanja sintetičkih implantanata i donatorskih organa, dolazilo je do čestih komplikacija. Ljudski organizam je mogao da odbaci tuđe tkivo. Ipak, bioveštački materijal organizam lakše prihvata, posebno ako je stvoren od vlastitih ćelija pacijenta. To znači da se komplikacije prilikom ovakve transplantacije svode na minimum. Organizam se mnogo brže privikava na “rođeni” implant.
Naučnici iz Novosibirska su prije nekoliko mjeseci presadili bioveštački implant laboratorijskom pacovu. Od tada njegov organizam funkcioniše bez greške.
Naučnici tvrde da će ove proteze imati široku primenu već za nekoliko godina. Postojaće mogućnost stvaranja banke biovještačkih organa.
To znači da će u budućnosti čovjek moći da “popravi” svoje tijelo – da zamjeni povređene organe novim organima, koji su stvoreni od njegovih ćelija.
To će se, kako navodi “Glas Rusije”, rešiti i mnogi problemi u gerontologiji. Najvažnije od svega je to što će i veliki problem nedostatka donatorskih organa biti rješen.