Protestanstska crkva u Hamburgu organizirala je sahranu za 17-godišnjeg Nijemca, koji je poginuo na strani oružane skupine Islamska država Irak i Levant u sirijskom gradu Raqqi. Crkva je na sahranu, na zahtjev njegove majke, pozvala i imama, jer je mladić prije pridruživanja ISIL-u prešao na islam.
No, grad Hamburg, ali i cijela njemačka javnost podijeljeni su kada je u pitanju kršćansko-muslimanska sahrana mladog pripadnika ISIL-a, 17-godišnjaka afričkih korijena, u Crkvi svetog Pavla u Hamburgu.
“Religija nema ništa s nasiljem. Ne možete pozivati na nasilje u ime Boga. Ovo je veoma tužna priča. Vjerujem da će biti i poučna”, rekao je pastor Sieghard Wilm.
Dio javnosti smatra da sahrana predstavlja pogrešan primjer odavanja počasti osobama koje smatraju teroristima. No, drugi tvrde kako je riječ o izmanipuiliranom mladiću. Imam abu Ahmad Nayi kaže da je na sahranu došao na poziv obitelji ubijenog Florenta Princea, koji je prihvatio islam prije nekoliko godina i promijenio ime u Bilal.
Sve više Nijemaca u ISIL-u
“Taj mladić ima majku, koja je željela ispoštovati odluku svog sina da primi islam. Htjela je i muslimansku sahranu. To činimo samo zbog želje njegove majke”, kaže imam Nayi.
Njemačka Vlada smatra da su selefijske organizacije odgovorne za radikalizaciju njemačke omladine i njihovo slanje na ratišta u Siriji i Iraku. Statistike pokazuju da je 2011. godine u Njemačkoj bilo 3.800 pripadnika selefijskog pokreta, a da ih je danas blizu 9.000. Samo iz Hamburga 36 osoba se bori u redovima ISIL-a.
“Smatramo da su selefijski i selefijsko-džihadistički pokreti među najaktivnijima u Europi. Samo u Hamburgu broj selefija se udvostručio – od 200 na 460. Polovicu njih smatramo džihadistima”, objašnjava Marco Haase, glasnogovornik obavještajne službe u pokrajini Hamburg.
Njemački sigurnosni izvori kažu da su selefijske organizacije u Hamburgu baza za regrutiranje njemačkih državljana u redove ISIL-a. No, ni žestoki nadzor i preventivne racije selefijskih objekata ne sprječavaju širenje tih organizacija u Njemačkoj.