Sjedinjene Američke Države po svaku cenu žele da se “kosovska drama” što pre okonča, i učiniće sve da u narednih nekoliko meseci privole Kosovo i Srbiju na dogovor.
To kažu za Danas nezvanično zapadne diplomate, komentarišući najnoviju poruku zvaničnika Stejt departmenta Metjua Palmera da bi SAD volele da se dijalog o Kosovu „hitno nastavi“. Palmer je u intervjuu za Glas Amerike kazao i da bi budući dogovor trebalo da bude takav da može da se „primeni i proda javnosti obe zemlje (Kosovu i Srbiji).
Naši izvori ističu da se Palmer i ranije trudio da svojim izjavama „motiviše“ pregovaračke strane, ali da je ovoga puta otišao korak dalje, odnosno da je bio direktniji, jer je kazao: „Mi se nadamo da dve strane mogu da se nađu na pola puta, da pregovaraju, da postignu sporazum, primene ga i otvore evropski put koji je čist i jasan“.
Kako objašnjavaju diplomate, takva poruka znači da je američka administracija pragmatična i svesna da eventualnim sporazumom „nijedna strana neće biti u potpunosti zadovoljna“.
„Administracija američkog predsednika Donalda Trampa umnogome je fleksibilnija od prethodne administracije SAD i želi da prepusti Beogradu i Prištini da se dogovore o rešenju za Kosovo, pa će izvršiti jači pritisak na kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da ukine takse na robu iz Srbije do sastanka o Zapadnom Balkanu, koji se održava 1. jula u Parizu. Pojedini delovi američke administracije su prethodnih meseci prećutno podržavali Haradinaja kada je reč o rigoroznom režimu taksi, ali sada su svesni da se Srbija neće vratiti za pregovarački sto u Briselu ukoliko te takse ne budu ukinute, što bi značilo propast dijaloga o Kosovu“, tvrde sagovornici Danasa.
Pojedini predstavnici diplomatskih krugova tvrde da bi kosovski zvaničnici mogli da na samitu u Parizu objave da će takse biti ukinute, što bi predstavljalo preduslov da se na tom skupu usvoji platforma za nastavak pregovora Beograda i Prištine, koja bi predstavljala „mapu puta“ za rešenje kosovskog pitanja. Kako se precizira, u takvom dokumentu bi, između ostalog, bilo navedeno kojom dinamikom će teći naredna faza pregovora, i ko će sve biti angažovan u dijalogu, pored EU, koja ostaje glavni posrednik u razgovorima.
„SAD će se, svakako, još snažnije angažovati u nastavku pregovora o Kosovu jer strahuju da bi se kosovska drama mogla završiti haotično ako se ne pronađe neko rešenje koje bi bilo prihvatljivo javnosti i Beogradu i Prištini. Smatra se da bi srpski predsednik Aleksandar Vučić lakše obezbedio podršku javnosti na svom domaćem terenu u slučaju postizanja sporazuma, od kosovskog predsednika Hašima Tačija, koji bi imao velike probleme da ubedi prištinsku javnost da prihvati dogovor“, tvrde diplomate.