Profesor bosanskog jezika u Peći, Rustem Nurković, u izjavi za Radio Kosovo 2 kaže da se zbog uticaja moderne tehnologije, sve manje čitaju knjige. On navodi da elektronsko čitanje nudi skraćenu verziju nekog djela i da ono nikako ne bi trebalo da zamijeni klasično čitanje knjige.
“Moderna tehnologija je u mnogome doprinjela da se danas manje čitaju knjige. Ljudi čitaju skraćene verzije sa interneta, lakše im je pročitati nečiju analizu, nego pročitati kompletno djelo. Medjutim, elektronsko čitanje ne bi trebalo zamijeniti klasično, jer sam osjećaj držanja knjige je nešto sasvim drugačije od gledanja u ekran”, ističe on.
Nurković je naglasio da se bošnjačka zajednica na Kosovu suočava sa problemom malog broja biblioteka, a samim tim i fonda knjiga za čitanje. On dodaje da to nebi trebalo da bude prepreka za one koji žele da čitaju.
“Imao sam jedan istraživački rad na temu “Koliko se čitaju knjige u srednjoj i osnovnoj školi” i na pitanje “zbog čega čitate knjige?” najviše odgovora je bilo da se knjige čitaju zbog obaveze i zbog ocjene. Znači, malo je onih koji čitaju knjige iz znatiželjnosti i razonode i zato bi se trebalo poraditi na tome da se građani upute da više čitaju. Obrazovanje će biti potpunije ako se vise čita”, poručio je profesor Nurković.