Samo 36 sati nakon što je potpisano postizanje primirja u Siriji, ruski ministar vanjskih poslova je odbacio sve što je i sam prethodno dogovarao: on ne vjeruje da će ono što je potpisano dovesti do obustave vatre. I uopšte, tvrdi on, Amerikanci i ne žele da sarađuju sa Rusima. Sergej Lavrov smatra da šanse za uspjeh sporazuma iznose svega 49 odsto. Molim?!
Nastupi ruskih zvaničnika na minhenskoj Konferenciji o sigurnosti bili su agresivni, a njihov ton je u principu bio uvredljiv. Krivci za sve su drugi. Ukrajina se ne pridržava Sporazuma iz Minska, NATO pojačava svoje trupe na istoku Evrope i time krši dogovore iz 1997. godine, a za rat, talas izbjeglica i uspon IS-a u Siriji odgovorni su oni koji su se umiješali u unutrašnje stvari te zemlje, a ne njen predsjednik Bašar al Asad. Pogotovo ne Rusija. Rusko bombardovanje Alepa se negira, aneksija Krima prešućuje. Ruski premijer Dmitri Medvedjev i njegov šef diplomatije Lavrov nalaze se strogo na liniji predsjednika Vladimira Putina. Pri čemu je ta linija sve samo ne prava.
Uzaludne nade u pouzdanost partnera
Rusija se ponovo zapetljala u vlastitu taktiku. Ona bi u ovom trenutku odista mogla učiniti mnogo toga na rješavanju kriza, ali se umjesto toga okreće prijetnjama, upozorenjima, te vlastitoj taštini i uvrijeđenosti. A u međuvremenu nastavlja sa zračnim udarima u Siriji. U suštini, kažu mnogi eksperti, Rusiji je stalo da se na nju gleda kao na ravnopravnog partnera, čak i na vojnom planu, prvenstveno kao nekoga ko je ravan SAD-u. Na ovaj način to neće postići, između ostalog upravo zbog njenih taktičkih igara. Partner može biti samo neko na koga se može osloniti, a ako on već nije iskren, onda bi makar trebalo da njegovi potezi budu predvidivi. Bilo bi odista lijepo kada bi se shvatilo šta on ustvari želi.
Saznaje se da je iza kulisa Konferencije u Minhenu ponašanje ruskih zvaničnika navodno bilo mnogo kooperativnije. Ne prijeti nam nikakav novi Hladni rat, niti Treći svjetski rat, što je ruski premijer spomenuo u svom govoru. Možda postoji tračak nade i za Siriju. Njemački šef diplomatije Steinmeier je, uoči govora Lavrova, smatrao da su šanse za postizanje primirja 51 odsto.