Odnedavno se kombinat „Trepča-Jug“ suočava sa lošom finansijskom situacijom. Uz smanjenu proizvodnju došla je i finansijska nelikvidnost, pa je usledilo kašnjenje isplate zarade rudarima i izvršavanja obaveza prema drugim klijentima.
Nakon dvodnevnog štrajka, rudari Trepče vratili su se proizvodnji u nadi da će njihovi zahtevi, za isplatom zarada, poboljšanjem radnih uslova i kvaliteta hrane, biti ispunjeni.
Oko 60 odsto oktobarskih zarada isplaćeno je radnicima, nakon isporuke nagomilane količine olova i koncentrata cinka. Ali, ostalo je da se isplati preostali deo plata i deo septembarske zarade.
Ako ovaj uslov ne bude ispunjen do 27. novembra, radnici će ponovo preduzeti mere koje bi ih mogle vratiti u štrajk.
Sa druge strane, menadžment očekuje bolje dane, jer je proizvodnja počela da se povećava.
Gani Osmani, vršilac dužnosti predsednika Sindikata radnika Trepče, rekao je za Ljajmi da imaju dogovor sa upravom da celokupni iznosi plata budu uplaćeni na bankovne račune rudara od 25. do 27. novembra.
“Da je vlada formirana okrenuli bi se njoj…Od 25. do 27. novembra treba da budu isplaćene oktobarske plate, deo iz septembra i neke druge beneficije. Takođe smo tražili obećanje da ćemo primati novembarsku platu od 7. do 10. decembra. Uprava je prodala deo koncentrata, oko 600.000 evra, a zatim isplatila oko 60 odsto oktobarskih plata. Ali ostaje dogovor da se puna zarada isplati najkasnije do 27. novembra”, rekao je Osmani.
Ako menadžer ne održi obećanje, radnici su poručili “da je bolje da im ne izlazi na oči”, rekao je Osmani uz konstataciju da proizvodnja ne prestaje, ali da je za pronalazak tržišta odgovoran menadžment.
Sa druge strane, Basri Ibrahimi, izvršni direktor Trepče, kaže za Ljajmi da daju sve od sebe da udovolje zahtevima radnika, ali nije rekao tačan datum kada bi se to moglo desiti.
“Tačno je da prošlomesečna plata nije isplaćena sto posto. Imamo poteškoća, ali verujem da će se situacija rešiti. Probleme smo nasledili, ali ćemo ih prevazići”, rekao je Ibrahimi.
Ljajmi saznaje da pored poteškoća sa isplatom plata, Trepča ima 3,7 miliona evra duga prema dobavljačima.
“Ne mogu da se setim koliki je dug. Ali biznis kao što je Trepča, normalno je da ima dugove. Ali važno je da smo povećali proizvodnju za preko 30 procenata”, kaže Ibrahimi.
Nedavno je Trepča otkazala ugovoren posao sa jednom švajcarskom kompanijom u vezi prodaje olova.
Direktor Trepče, poručuje da će za prodaju olova vrlo brzo biti raspisan novi tender.