Dok su istraživali galerije, naišli su na Cheung Waija, 59-godišnjaka koji je preživio nesreću 1997. godine. U vidno lošem stanju, hitno je odveden u bolnicu gdje će se obaviti potpuna procjena njegovog fizičkog i mentalnog stanja narednih sedmica.
Čovjek je 17 godina proveo zarobljen u oknu rudnika sa tijelima 78 svojih mrtvih kolega, nakon zemljotresa magnitude 7,8 po Richteru koji je pogodio regiju i izazvao nesreću u rudniku prilikom čega se urušila potporna drvena konstrukcija. Gospodina Cheunga je spasilo to što su neki ventilacioni kanali i dalje ostali povezani sa površinom, što mu je omogućavalo dotok čistog vazduha.
Uspio je preživjeti zahvaljujući zalihama riže i vode koje su se nalazile u podzemnim skladištima za hitne slučajeve, ali i loveći štakore, kao i prikupljanjem velike količine jedne vrste fosforescentne mahovine, što je za njega predstavljalo jedini izvor vitamina. Iako je patio od velikog fizičkog i mentalnog stresa, ipak je uspio dostojanstveno sahraniti sve svoje kolege, te je na taj nesebičan čin potrošio gotovo godinu dana.
Rudarske nesreće su i dalje česte u Kini, u kojima je početkom milenijuma godišnje ginulo više od 4000 rudara, uprkos rastu mjera sigurnosti od strane vlade. Samo prošle godine, zatvareno je oko 1.000 malih opasnih rudnika.
Slučaj gospodina Cheung ostaje jedinstven, ujedno je i Guinnessov rekord, dok je predhodni rekord za preživljavanje pod zemljom bio 142 dana.