Rješenje za Kosovo predstavlja dio evropskog mira

Kosovo i Srbija ostvaruju napredak u normalizaciji odnosa i trebali bi pogledati u historijat pomirenja drugih zemalja kao vodič za postizanje trajnog mira, kaže Ulrike Lunacek, izvjestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo.

“U historiji ima dosta primjera gdje su zaraćene države postigle stabilan mir, pa čak postale i partneri,” izjavila je Lunacekova u ekskluzivnom intervjuu za SETimes.

Lunacekova kaže kako se nada da će se postići mirovni sporazum. “Ukoliko do tog ne dođe, svi mirovni napori bili bi osuđeni na propast od samog početka,” kaže ona.

Dijalog između Beograda i Prištine nastavio se nakon prošlogodišnjih izbora u Srbiji i evropska ministrica za vanjske poslove Catherine Ashton okarakterisala je da je on dao zapanjujuće pozitivne rezultate u odnosu na prethodnu vladu u Srbiji, izjavila je Lunacekova.

Nova vlada Srbije ostvarila je sporazum o zajedničkom upravljanju granicom — što je vidljiv, iako težak, korak.

“Prihvatanje pograničnih stanica je važan korak ka priznavanju,” izjavila je Lunacekova.

Dijalog između Kosova i Srbije uz posredovanje EU dobar je primjer indirektnog uticaja od strane Unije, kaže Lunacekova.

“Jedina nada leži u procesu evropskih integracija, te u normalizaciji i harmonizaciji odnosa među narodima u regionu koju bi on mogao podstaći. Indirektni utjecaj EU mogao bi postepeno imati efekta u promjeni individualnih i zajedničkih sjećanja u javnosti koja su u proteklom periodu vodila ka ratu,” kaže Lunacekova.

U svom izvještaju o napretku za 2012. godinu, Evropska komisija pružila je Kosovu stvarne i opipljive izglede za pristupanje, uključujući i studiju izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

“Države-članice EU trebale bi slijediti prijedlog komisije i dati zeleno svjetlo za početak pregovora o SSP-u čim Kosovo ispuni neophodne uslove,” izjavila je Lunacekova.

Jerry Gallucci, bivši administrator UN-a na sjeveru Kosova, saglasan je se s tim, ali kaže da je za rješenje koje bi dovelo do trajnog mira potrebno postići posebne dogovore na sjeveru, a potreban je i neprekidni angažman EU na razvoju multietničke demokratije na Kosovu.

“Stvarnim mirom na Kosovu i neprekidnim angažmanom Evrope na Balkanu, što uključuje i rad na tome da se region uvede u EU, konsolidovao bi se do sad postignuti napredak,” izjavio je Galluci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.