Predsedavajuća parlamentarnog odbora za zdravstvo Aljbena Rešitaj zatražila je da se zakon o zaštiti od koronavirusa što pre usvoji, prenosi Koha.
Rešitaj je u emisjii na KTV rekla da je pokretanje ovog zakona od velikog značaja i da bi trebalo da što pre ode u Skupštinu na razmatranje.
Prema njenim rečima, takav zakon stvorio bi potreban prostor da se preduzmu mere, koje su u nedostatku zakona tokom Kurtijeve vlade proglašene neustavnim.
“Mislim da je važna inicijativa da se što pre donese i da dođe u parlament. Zakon ima za cilj da stvori neophodan prostor za državne organe, pre svega za Ministarstvo zdravlja kako bi se sprečila pandemija na celoj teritoriji“, rekla je Rešitaj.
Prema njenim rečima, takav zakon bi trebalo da ima podzakonske akte koji bi “pomogli jačanju mera predviđenih za ekonomski oporavak”.
“Da bi sve mere koje je vlada predvidjela za oporavak postale funkcionalne, ne možemo se osloniti na zakone koji su na snazi. Niko nije predvideo takvu situaciju. Sve ove odluke koje se donose moraju imati zakonsku osnovu. Stoga će takav zakon u koji se mogu ugraditi mogućnosti za sprovođenje mera biti od posebnog značaja. Biće operativan u periodu kada budemo u fazi pandemije”, dodala je Rešitaj.
Isme Humolji iz Svetske zdravstvene organizacije izjavila je da ne postoji poseban zakon o pandemijama. Iako je Predsedništvo Skupštine dostavilo vladi na mišljenje Nacrt zakona o prevenciji i borbi protiv koronavirusa, ne očekuje se da će ga vlada podržati.
Rešitaj rekla da je trebalo uraditi masovno testiranje pre nego što se granice otvore.
„Otvaranje je izvršeno pre nego što je počelo masovno testiranje. Prvo se moralo uraditi masovno testiranje, a zatim da se otvore granice. Povećavanje testiranja pomoći će državi da identifikuje pojedince koji su zaraženi kovidom-19. Svaki građanin zna kapacitete koje imamo, a ako dođe do nove faze na jesen, koliko imamo pripremljenih mesta za hospitalizaciju “, rekla je Rešitaj.
Ona je dodala da bi vlada trebalo da pripremi strogu, dobro analiziranu strategiju, zasnovanu na preporukama SZO za sprečavanje infekcije sa ozbiljnim posledicama.