Ako želite “spojiti” staro i novo, odnosno posjetiti kulturno-historijske spomenike mnogih nacija i civilizacija u prohujalim vremenima te usput posjetiti i mnoge moderne i savremene građevine onda je grad Prizren kao stvoren za vas. Mnogobrojni zaštitni znakovi grada su, kako rekosmo, stari i poznati kulturno-historijski spomenici i koji se nalaze, pretežno, u starom dijelu grada i koja bistra rijeka Bistrica na mnogobrojnim mostovima dijeli grad na dva dijela u kojem su sa druge strane mahom nove moderne i visoke zgrade, a oku ne mogu da promaknu brojna nova gradilišta koji tek treba da nastanu što gradu daje posebnu draž jer se on nesmanjem žestinom širi jer ako je do prije samo petnaestak godina u njemu živjelo oko 100 000 stanovnika, sada je u njemu dvostruko više građana a možda i više.
Starograđani Prizrenci su posebno ponositi na stari dio grada u kojem možete vidjeti mnoge kulturno-historijske spomenike ali i osjetiti duh stare čaršije u poznatim gradskim čajdžinicama kada sa mještanima popijete kahvu ili poznati ruski čaj. Ova pješačka zona izgleda uređeno i moderno, sa puno blještavih izloga raznih radnji, odnosno butika sa različitom robom poznatih svjetskih modnih marki i lijepo uređenim ugostiteljskim objektima, odnosno hotelima, restoranima, picerijama, kafićima, poslastičarnicama i čajdžinicama. Dakle, riječ je o poznatom i popularnom “Šadrvanu” u kojem se nalazi i stari most, čuvena centralna česma kao i Sinan-pašina džamija, a tu su još i pravoslavna crkva “Svetog Đorđa” kao i katolička crkva “Katedrala Device Marije”.
Sve u svemu po mnogo čemu je stari grad Prizren poznat širom svijeta, a posebno po svojoj vjekovnoj tradiciji, kulturi ali i zajedničkom multietničkom skladu i životu svojih građana bilo oni Albanci, Turci, Bošnjaci, Srbi, Romi, Cincari i mnogi drugi. Nakon što prođete stari most sa druge strane rijeke vas očekuje moderan i poznati hotel “Theranda” koji je naziv dobio po prvobitnom nazivu grada Prizrena još iz rimskog doba a do njega je poznato tursko kupalište, odnosno čuveni hamam Gazi Mehmet – paše. U okolini, dakle odmah kraj rijeke Bistrice nalazi se poznata kuća Prizrenske Lige kao još jedan zaštitni znak ovog grada a kada pogledate uvis vidjećete staru tvrđavu “Kaljaja” koja se kao svjetionik uzdiže iznad grada i sa koje se grad vidi kao na dlanu te mnogi gosti ili turisti upravo sa ovog mjesta započinju svoju turističku posjetu našem gradu.
Pokraj poznatog i popularnog šetališta mnogih naših sugrađana ali i njihovih gostiju ili turista nalazi se staro drvo iz porodice Platana staro preko 400 godina koji svojom ogromnom pojavom i svojim raširenim granama svog stabla prosto “moli” svakog od nas da mu se približimo i fotografišemo za uspomenu i koji čuva bogatu historiju svoga grada.
Kada i prošetate gradom, mahom vikendom ili u ljetnjim mjesecima, posebno avgustu mjesecu u vrijeme trajanja popularnog filmskog Festivala kratkometražnog i dokumentarnog filma “DOKUFEST”, nameće se utisak da u gradu i nema svijeta starijeg od 40 godina jer je Kosovo poznato u Evropi po broju omladine jer prosjek stanovništva čak 60% čine mlađi od 25 godina.
Dakle, naši sugrađani, pretežno mlađe generacije žive modernim životom kao i sva omladina u svijetu jer vole noćni provod pa su ulice, klubovi, diskoteke i mnogi ugostiteljski objekti puni i u kasnim noćnim satima, posebno u pomenutom starom dijelu grada. Gužva je i danju i noću, na ulicama je mnogo ljudi a ima i puno automobila što grad čini onim modernijim, tj evropskijim. Dakako da postoje mnogo više kulturno-historijskih spomenika kao i poznatih i savremenih građevina u samom gradu ali i u njegovoj okolini, no najvažnije za ovu priču je da se mnogi naši čitaoci, a posebno oni iz dijaspore koji su nam se javili proteklog vikenda te poželjeli da saznaju više o svom rodnom gradu, a naročito njihova djeca koja slabo poznaju rodni kraj svojih roditelja jer su rođeni u inostranstvu, je da se upoznaju sa Prizrenom u onom osnovnom smislu jer će ovakvih i sličnih turističkih priča biti mnogo više kako i sama turistička sezona dolazi, a naročito u ljetnjim mjesecima kada grad i njegovu okolinu posjeti preko 100 000 gostiju ali i mnogobrojnih turista.
Dakle, kako smo već istakli, većina kulturno-umjetničkih dješavanja tokom godine dješavaju se upravo u starom dijelu grada, popularnom Šadrvanu te nemojte propustiti da bar ovo predstojeće ljeto posjetite Prizren koji će vam, sasvim sigurno, ostati u lijepom sjećanju.
A ovu turističku priču završićemo pozivom na poznatoj gradskoj tabli ispod još poznatijeg gradskog sata na centralnom mostu gdje na desetak svjetskih jezika, pored ovdašnjih zvaničnih jezika koji se govore u gradu albanskog, turskog i bosanskog jezika, doslovno piše:
“Dobro nam došli”, a mi bi dodali da Prizren ima srce i dušu za svakog svog gosta jer vas ovdje niko vas neće pitati koje ste vjere, nacije i generacije, kojim jezikom govorite ili kojoj političkoj opciji pripadate jer Prizren je jedan i jedinstven u svijetu.
Vinetu Ganić