Stručnjak iz oblasti ekonomije Fljamur Kećaj smatra da će novoizabrani premijer Kosova Aljbin Kurti uvođenjem recipročnih mera prema Srbiji umesto taksi na uvoz robe, doprineti ekonomskom i političkom razumevanju između Kosova i Srbije, dok politikolog Ramuš Tahiri ocenjuje da te mere neće biti uvedene dok se ne nastavi dijalog sa Srbijom.
“Ovo je instrument koji će pomoći Srbiji da postepeno prizna Kosovo kao susednu državu sa kojom treba da sarađuje kada je u pitanju trgovina”, kaže Fljamur Kećaj za Kosovo Onlajn.
On dodaje da su recipročne mere širi pojam od taksi na uvoz robe iz Srbije.
“Reciprocitet se neće odnositi samo na trgovinu ili na izvoz i uvoz robe, nego će obuhvatiti i druge oblasti ekonomije ali i politku, što će doprineti razumevanju. To treba da shvati i međunarodni faktor. Mi živimo u vremenu gde treba da bude zastupljeno slobodno kretanje ljudi, robe i drugih usluga, tako da sa reciprocitetom će sve da se pojednostavi”, precizira Kećaj.
On konstatuje da će tokom vremena dve strane shvatiti da je neophodno slobodno kretanje.
“Novozabrani premijer Kurti želi da izgradi odnos sa Srbijom kao sa susednom zemljom, tako što će ukinuti sve barijere. Bez obzira da li su to carinske ili necarinske mere, priznavanje diploma i drugih dokumenata, potvrde o poreklu robe i tako dalje. Kosovo je do sada bilo hendikepirano zbog odnosa Srbije prema njemu”, napominje Kećaj.
A politikolog Ramuš Tahiri objašnjava da se recipročne mere prema Srbiji ne mogu uvesti zakonom ili nekim podzakonskim aktom.
“Reciprocitet ili uređivanje odnosa već imamo u Briselskom sporazumu, u ta 33 sporazuma koje su postigli Priština i Beograd. Reciprocitet će se uvoditi postepeno, a dijalog između Kosova i Srbije će se nastaviti nakon što se ukinu takse. U međuvremenu, Briselski sporazum će da se sprovede. Međutim, reciprocitet ne bi trebalo da bude gora mera od takse, on treba da bude dobar sporazum koji će omogućiti protok robe i kapitala”, smatra Tahiri.
Prema njegovoj oceni, Kurti najavljuje recipročne mere kao opravdanje za ukidanje taksi od 100 odsto na uvoz robe iz Srbije i predstavlja ih kao nešto dobro za Kosovo.
Tahiri ponavlja da recipročne mere neće biti uvedene odmah nakon ukidanja taksi, ukazuje da je tek formirana nova Vlada Kosova i da će se najpe nastaviti tehnički dijalog između Prištine i Beograda.