Recept za domaći hljeb od kiselog tijesta po receptu Vegetarijanke iz kuhinje – miris vrućeg hljeba vraća nas u detinjstvo, a sa ovakvom veknom ne mogu se ni pekare pohvaliti!
Priznaćete da se malo koji miris može porediti sa mirisom tek ispečenog domaćeg hljeba. To je miris koji umiruje, pruža toplinu, osjećaj sigurnosti i ušuškanosti, koji povezuje i uveseljava one koji taj hljeb dijele. Još od samog početka mojih kulinarskih avantura, miješenje tijesta mi je bilo omiljena aktivnost, piše Kristina Đorđević (Vegetarijanka u kuhinji). I sada, nakon više godina, iako se trudim da rjeđe jedem i pripremam tijesto, ta kulinarska aktivnost mi je jedna od najdražih. Obožavam da radim sa testom, nekako mi je to od samog početka prirodno polazilo za rukom, i sve što bih napravila nailazilo je na odobravanje i riječi hvale. To je bila ljubav na prvi dodir.
Ali, priča sa domaćimkvascem nije imala tako srećan početak. Sa njim sam imala jedan ili čak dva neuspjela pokušaja (ne sjećam se, bilo je to pre više godina), da bih prošle godine najzad uspela da napravim svoj domaći kvasac (starter). Učila sam od onih koji svoje znanje o tome nesebično dijele na društvenim mrežama; zapisivala, pratila uputstva, verovala, bila uporna i zaljubljena u proces, pa tako nije bilo nikakve sumnje da ću ovoga puta uspjeti!
Priprema startera
Sam proces pripreme startera traje oko nedelju dana, i ako bih htela sve detaljno da objasnim, to bi zauzelo suviše prostora. Zato vas pozivam da na mom Instagram profilu Vegetarijanka u kuhinji pogledate zaseban odjeljak (istaknute “priče”) pod nazivom “Kvasac”, u kojem vas vodim kroz sve dane formiranja startera, uz detaljne instrukcije. Ovde ću vam samo reći da su vam potrebni samo: dve čiste tegle, plastična ili drvena kašika, brašno, voda, parče folije i mnogo, mnogo ljubavi i strpljenja.
A kada jednom uzgojite svoj kvasac, ostaje samo da ga čuvate, “hranite”, volite, pa i da mu u prolazu kažete neku lijepu riječ, a on će vam uzvratiti ovako divnim, mirisnim, i najukusnijim hljebom na svijetu, hljebom koji ste sami napravili, od početka do kraja!
Hljeb od kiselog tijesta možete praviti na malo komplikovaniji način, koji zahtejva nešto više vremena i više aktivnog rada, kao i dužu fermentaciju (to je ujedno i najbolji i najpravilniji, da se tako izrazim, način pripreme ovakve vrste hljeba), ali možete i ovako, na jednostavniji i kraći način, pa ćete opet dobiti fantastičan hljeb kakvim se rijetko koja pekara može pohvaliti.
SASTOJCI:
ZA PREDTIJESTO:
• 20 g startera
• 40 g integralnog raženog brašna
• 40 g mlake, odstajale vode
ZA TIJESTO:
• 350 g bijelog pšeničnog brašna
• 50 g integralnog pšeničnog brašna
• 7 g soli
• 270 g mlake vode
PRIPREMA:
Dan pre pečenja hljeba, u predvečernjim časovima, u staklenoj tegli plastičnom ili drvenom kašikom pomiješati
20 g startera sa 40 g brašna i 40 g vode. Pokriti prijanjajućom folijom na kojoj ste na nekoliko mjesta napravili rupice i ostaviti da odstoji oko tri sata. U posudu za mešenje prosejati 350 g belog brašna i 50 g integralnog pšeničnog brašna. Dodati so, pripremljeno predtijesto i 270 g mlake vode. Rukom mijesiti nekoliko minuta, pokriti krpom i ostaviti da odstoji oko 40 minuta. Nakon toga, uraditi jedno preklapanje testa (karakterističan postupak za pripremu ovakve vrste hljeba), pokriti posudu sa testom i ostaviti na sobnoj temperaturi do sutradan.
Ujutru oblikovati hljeb (na način na koji se hljeb oblikuje, što je rečima teško objasniti, ali je zato na internetu
dostupno bezbroj videa zahvaljujući kojima to možete naučiti) i nakon 2 i po do 3 sata peći u prethodno ugrijanom pekaču: 20 minuta pod poklopcem na 250°C i 20 minuta bez poklopca, na 220–230°C.
Pečen hljeb staviti na rešetku da se hladi, i seći tek nakon nekoliko sati. Dok se hladi, ne pokrivam ga krpom,
jer volim da ima hrskavu koricu. Tek ono što preostane za kasnije ili za sutradan, zamotam u krpu i stavim
u kesu.