Rat u BiH se nastavio drugim sredstvima


Austrijski Die Presse u članku pod nazivom “Rat u BiH se nastavio drugim sredstvima” piše: “Zapravo i BiH stoji na listi zemalja, koje trebaju ući u NATO i EU. No interni problemi u ovoj jugoistočnoj zemlji koče integraciju u evro-atlanske strukture. Dejtonski sporazum je prije 20 godina okončao posebno strašni rat u BiH, ali politički ovaj konflikt nije nikada riješen. Zemlja je podijeljena na Bošnjačko-hrvatsku Federaciju i Republiku Srpsku.

Vodstvo RS na Bosnu i Hercegovinu i dalje ne gleda kao na državu i stalno prijeti otcjepljenjem. Političari tri konstitutivna naroda – Bošnjaka, Srba i Hrvata kao ni ranije ni danas se ne mogu dogovoriti u kakvoj vrsti države bi željeli da žive. “Tada u ratu se na nas obrušila strašna lavina, od koje skoro niko nije ostao pošteđen. Lavina je zaustavljena. Ali ruševine, koje je prouzrokovala su još uvijek tu”, kaže banjalučki biskup Franjo Komarica. Ovaj katolički biskup je tokom rata u Banjaluci bio u kućnom zatvoru i srpska paravojska mu je stalno prijetila da će ga ubiti. Nedavno je u Beču na poziv hrvatske kulturne udruge Napredak predstavio svoju knjigu „Ljubav. Sila. Domišljatost. Skidanje maski“, u kojoj iznosi svoja sjećanja.

Nakon okončanja krvoprolića u BiH je postojala velika nada, rekao je biskup Komarica. Ali ona nije ispunjena. ‘Rat je nastavljen – samo drugim sredstvima.’ Tokom rata je došlo do etničkog čišćenja. Srpske jedinice su ubijale i proganjale bošnjačke i hrvatske civile u velikom broju, kako bi dobili čisto srpske teritorije. A najveći broj srpskih civila protjeran je nakon bošnjačko-hrvatske ofanzive 1995. Biskup Komarica se žali da je mali broj Hrvata, koji još žive u RS, diskriminiran. Nemaju šansi da dobuju posao. Hrvatska sela su zapostavljena kada se radi o priključenju na saobraćajnice i strujnu mrežu.

Stoga se sve više Hrvata iseljava iz BiH. Jedan od razloga je i teška ekonomska situacija u zemlji. Mnogi bosanski Hrvati iselili su se u Hrvatsku, koja je od 2013 članica EU. Građani BiH će nasuprot tome još dugo čekati na članstvo u EU. I to je veliki problem, kaže Komarica i zaključuje: Sa učlanjenjem BiH u EU ne smije se i dalje odugovlačiti”, prenosi austrijski Die Presse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.