Posebno prijeti svinjska gripa od koje je na Kosovu umrla jedna osoba, a u Srbiji je zaraženo 13 ljudi
Epidemija gripe prijeti stanovnicima jugoistočne Evrope, a raste broj oboljelih od svinjske gripe, javili su dopisnici agencije Anadolija iz glavnih gradova zemalja regije. Na Kosovu je jedna osoba preminula od komplikacija koje je izazvala svinjska gripa, a u Srbiji je od virusa svinjske gripe oboljelo 13 osoba. Informacije o oboljelim i hospitaliziranim u regiji povećavaju se iz sata u sat.
Na infektivnoj klinici Kliničko-bolničkog centra u Prištini preminula je jedna 37-godišnja žena kod koje je dijagnostizirana gripa H1N1, poznata kao svinjska gripa. Ljekari na Kosovu upozoravaju da nema mjesta panici i da se nisu pojavili novi slučajevi teško oboljelih.
Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u Srbiji je do sada registrovano 13 oboljelih od virusa svinjske gripe, što je najveći broj zaraženih ovim virusom u regiji. Devet pacijenata je na bolničkom liječenju, a oboljela su i četiri zdravstvena radnika. Međutim, ove godine je zabilježen vrlo nizak broj Beograđana vakcinisanih protiv virusa gripe. Tako je od 70.043 vakcine, koje su proslijeđene domovima zdravlja i ostalim ustanovama, do sada iskorišteno 37.889.
I u Hrvatskoj je počela sezona gripe, a stručnjaci vjeruju da će najkritičnije biti s povratkom djece u škole i ljudi sa zimovanja. Prema posljednjim podacima, do danas je gripa u Hrvatskoj laboratorijski potvrđena kod najmanje 46 osoba. U toj su zemlji prisutna sva tri prošlogodišnja virusa: tip B te A(H1N1) i A(H3N2). U sezoni 2011./2012. potrošeno je oko 400 hiljada doza cjepiva, a procjene su da će ove godine biti potrošeno oko 300.000 doza.
U Crnoj Gori, također, raste broj slučajeva oboljenja sličnih gripu i do sada je registrovano njih 150, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje te zemlje. Najveći broj oboljelih ima između 25 i 64 godine. U cirkulaciji su prisutni virusi gripa tipa A – sojevi A(H1) i A(H3) i virus gripa tipa B. Iz Instututa su podsjetili da je 2012/13 registrovan jedan slučaj obolijevanja od gripa sa smrtnim ishodom.
U Makedoniji je registrovano 300 osoba zahvaćenih gripom, dok je kod jedne osobe utvrđeno prisustvo gripe A, ali se još ne zna da li se radi o gripu H1N1 ili H3N2, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Makedonije. U ovoj zemlji je oko 30.000 osoba vakcinisano protiv virusa gripe.
I u Bosni i Hercegovini su zabilježeni slučajevi svinjske gripe. Šef Službe za epidemiologiju Federalnog zavoda za javno zdravstvo Jelena Ravlija za agenciju Anadolija je kazala da su već detektovani dvije vrste virusnih infekcija.
“Redovno pratimo stanje u BiH i mogu kazati da aktivnost gripe raste. Prema posljednjim podacima, detekirani su virusi H1N1 i H3N2, a za očekivati je u narednom razdobolju virus gripe dodatno poraste”, kazala je Ravlija. Istakla je da ove godine gripa može biti vrlo opasna po građane i da može ostaviti kobne posljedice.
“S gripom nikada ne znate jer je to nepredvidiva infekcija. Ono što je dobro je da cjepiva koja imamo odgovaraju sprječavanju ove gripe. Također, H1N1 virus koji se u sezoni 2009./2010. prvi put pojavio kao virus svinjskog gripa je je noviji virus i posebno je opasan za malu djecu, starije osobe, hronične bolesnike i trudnice”, kazala je Ravlija.
Napomenula je da je ove godine u BiH nabavljeno skoro upola manje cjepiva nego prethodnih godina.
“Interes je smanjen nakon dovođenja u sumnju djelotvornosti cjepiva”, pojasnila je Ravlija.
Ljekari u regiji upozorili su da bi se protv gripe trebale vakcinisati sve osobe starije od 65 godina, kao i hronični bolesnici, te imunološki kompromitovane osobe poput oboljelih od raka i drugih teških terapija.
Generalno, svinjska gripa ponovo bilježi veliki porast u svijetu na što je upozorila i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Tako je Sjedinjene Američke Države zahvatila najgora epidemija gripe u posljednjoj deceniji, koja je primorala gradove širom zemlje da preduzmu sve potrebne mjere da spriječe širenje opasnog virusa. Prema dosadašnjim podacima, već je zaražena 21 hiljada ljudi. Liječnici su objavili kako je do sada od virusa gripe umrlo 18-oro djece, dok je hospitalizirano više od 2.200 pacijenata. U gradu Samervil, u Masačusestu, od oktobra je zabilježeno oko 700 slučajeva zaraze gripom, što je deset puta više nego tokom cijele prošlogodišnje sezone.
Također, zabilježena su po dva smrtonosna ishoda od gripe u Kini i Poljskoj. Tokom prošle sedmice više od 200 osoba u Norveškoj zatražilo je medicinsku pomoć zbog pojave simptoma svinjske gripe.
Virus svinjske gripe izazvao je pandemiju u sezoni 2009/10 godine, ali je poslije toga u cirkulaciji kao virus koji izaziva sezonsku gripu i u sastavu je vakcine protiv sezonskog gripa.
U kliničkoj slici oboljelih od ovog virusa dominiraju kašalj, povišena temperatura, glavobolja i pojačani bolovi u mišićima.