Ranije je bilo takvih slučaja u Austriji, ali je najsvježiji primjer je da partija koja je imala najveći broj glasova otišla u opoziciju u Luksemburgu. Ako se realizuje cilj potpisnika sporazuma LDK-AAK-NISMA Kosovo će slijediti praksu Luksemburga.
Jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu sa velikom demokratskom tradicijom kao što je Luksemburg, je primjer kako se partija koja ima imala najveći broj glasola na izborima, partija koja je imala deset procenata više glasova od drugoplasirane, šalje u opoziciju. Riječ je o partiji Jeana Clauda Juncera, bivšeg premijera ove zemlje, on je danas kandidat za predsjednika Evropske Komisije, ispred Socijalističke hrišćanske partije koja je sa 33 % glasova bila pobjednik na izborima u Luksemburgu.
Taj rezultat je bio deset procenata više nego drugoplasirana partija sa 20 % glasova. Ostale partije su napravile opozicioni blok i ostavili pobjedničku partiju u opoziciji po prvi put nakon 30 godina. Današnja koalicija koja vlada Luksemburgom se drugim imenom naziva se “Koalicija Gambia” zbog raznolikosti simbola ove koalicije.