Svjetska i Evropska fudbalska federacija (FIFA i UEFA) godinama se bore za ravnopravnost svih ljudi na zelenim terenima, a riječ koja se najčešće spominje je – respect – poštovanje prema svim sudionicima sportskih nadmetanja, bez obzira na boju kože, nacionalnu i vjersku pripadnost.
Želeći da suzbije sve pojave rasizma na utakmicama, UEFA je nedavno najavila oštrije mjere protiv svih koji stadione žele zloupotrijebiti za rasističke ispade.
Generalni sekretar UEFA-e Gianni Infantino je tom prilikom rekao da će igrači koji budu krivi za rasističke prekršaje biti suspendovani na najmanje deset utakmica te dodao da će biti uvedena i kazna za klubove čiji navijači su skloni uvredama i skandiranju rasističkih parola. Za prvi takav incident stadion kažnjenog kluba će biti djelomično zatvoren, odnosno tribina s koje su provokacije dolazile. Ukoliko se incident ponovi klub će biti kažnjen utakmicom bez gledalaca, te novčanom kaznom od 50.000 eura. Ove sankcije će obuhvatiti sva evropska takmičenja.
Radikalna rješenja
FIFA je početkom godine kaznila mađarski i bugarski fudbalski savez zbog rasizma njihovih navijača, čije su reprezentacije utakmice kvalifikacija za Svjetsko fudbalsko prvenstvu 2014. u Brazilu, morale igrati pred praznim tribinama. Za mnogo rigoroznije mjere sada se zalaže i Sepp Blatter, predsjednik FIFA-e, koji smatra da klubove čije navijače proglase krivima za rasističko ponašanje treba kazniti oduzimanjem bodova.
– Moramo nešto učiniti, treba nam radikalno rješenje. Kao, recimo, oduzimanje bodova klubovima, to bi imalo bolji utjecaj nego bilo koja druga kazna. Igranje utakmica pred praznim tribinama je upozorenje za sve, navijače i igrače. Sljedeći put za slične incidente kazna će biti mnogo ozbiljnija, rekao je Blatter.
No, predsjednik je ne tako davno znao izreći i originalno rješenje kako iskorijeniti rasizam na terenima.
– Nema rasizma za vrijeme utakmice. Možda poneka riječ ili gesta koja nije ispravna. No, oni koji su bili uključeni u takvo nešto za vrijeme utakmice, nakon susreta bi si trebali reći: Ovo je ipak samo igra i rukovati se! – izjavio je Blatter i zapanjio nogometni svijet.
Kada je vremešni predsjednik (75), valjda na upozorenje svojih saradnika, shvatio značenje svojih riječi, ekspresno se ispričao za takav gaf koji je napravio za vrijeme intervjua za CNN na temu rasizma u fudbalu, pravdajući se kako su njegove riječi pogrešno shvaćene.
“Želim razjasniti da sam potpuno posvećen borbi protiv rasizma i bilo koje vrste diskriminacije u fudbalu i društvu. Lično sam vodio borbu protiv rasizma kroz razne kampanje koje je FIFA povela. Znam i da rasizam i dalje postoji u fudbalu i nikad to nisam opovrgavao. Moje su riječi pogrešno shvaćene. Želio sam reći da u fudbalu kao igrač vodiš borbe sa suparnicima i katkad napraviš pogrešne stvari. Ali, nakon toga se na kraju utakmice ispričaš suparniku, rukuješ se s njim i gotovo. Ponavljam, ne želim relativizirati problem rasizma i posvećen sam borbi protiv njega”, pravdao se Blatter.
Mnogi fudbalski zvaničnici, međutim, upozoravaju da rasizam nije jedini problem na fudbalskim stadionima. Tako menadžer engleskog premijerligaša Arsenala, Arsene Wenger, predlaže da se proširi kampanja protiv rasizma kako bi se ona odnosila i na druge uvrede.
“Na fudbalskim terenima nije riječ samo o rasizmu, o crnom i bijelom, riječ je o borbi protiv svih vrsta uvreda koje godinama imamo. Moramo se boriti protiv toga. Kada pogledate u neka lica kada ste pored terena i kad čujete šta vam dovikuju, to je strašno. To je, po meni, rasizam”, kazao je 64-godišnji francuski stručnjak, koji je tokom 17 godina na čelu londonskog tima bio često na udarima uvreda navijača, igrača i trenera.
Sve je to rasizam
Ako prihvatimo tezu da su rasizam sve one uvrede koje sipaju navijači za vrijeme utakmice sa tribina, onda su zaista mnogi svjetski i evropski stadioni prepuni rasizma. Na veoma osjetljivom bh. tlu za bilo koje vrste nacionalističkih uvreda jedna od najpodlijih i najgnusnijih parola koja se ikada pojavila na tribinama je i ona koju su postavili navijači Borca – vulturesi (za one koji ne znaju – lešinari): Nož, žica, Srebrenica.
Koliko je uvredljiva ova parola i koliko ujeda za srce najbolje svjedoči i činjenica da su je prihvatili i ekstremni slovenski navijači kada su jesenas u Mariboru gostovali fudbaleri Željezničara u okviru drugog pretkola Lige prvaka. Nažalost, to su slovenski huligani, ne smatramo ih zaista navijačima Maribora, ponovili i prilikom gostovanja u Sarajevu, što je bio povod za žestoku tuču u kojoj, na sreću, nije niko ozbiljnije stradao.
Nimalo se ugodno nisu osjećali ni fudbaleri i navijači Sarajeva kada su ih navijači bugarskog tima Levski u Sofiji dočekali sa natpisima u kojima se veličaju ratni zločinci Mladić i Arkan. Naravno da je sve to izazvalo revanšizam kod navijača tima sa Koševa, a policiji dodatne napore da zaštiti vjerovatno nedužne bugarske navijače.
Za banjalučkim, slovenskim i bugarskim navijačima nisu zaostajali ni u Tuzli odmah poslije rata kada su Sarajlijama, ničim izazvani, poručivali: J…mo vam Markale! – asocirajući na tragediju koja se za vrijeme rata dogodila dva puta na sarajevskoj pijaci, kada su od minobacačkih granata ispaljenih sa agresorskih položaja stradali brojni nevini građani. Zaista, kada je repertoar uvreda nazovi fudbalskih navijača nema premca.
Na svu sreću, u posljednje vrijeme takvi ispadi su sve rjeđi na našim stadionima. Sigurno je da su takvoj klimi doprinijeli i odlučni potezi novog rukovodstva Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH (N/FSBiH), predsjednika Elvedina Begića i disciplinskih organa. Iako članovi Saveza sigurno imaju brojna različita mišljenja, pozitivni su bar u stavu da nikakvim politički motiviranim ili iritirajućim parolama nije mjesto na stadionima. Zato je kažnjeno i Sarajevo jer su navijači istakli na Koševu parolu posvećenu Armiji RBiH, a zatim, makar i naknadno, Slavija jer su njeni simpatizeri veličali Vojsku RS-a.
Iako su nekima ove kazne zasmetale i javno su komentarisali: Kome smeta Armija RBiH? – treba svima biti jasno da na ovom još uvijek nacionalno trusnom području, na kome političari u nedostatku bilo kakvih pozitivnih ekonomskih rješenja stalno igraju na za njih provjerenu kartu nacionalizma, bilo kakvim parolama, koje nisu vezane isključivo za sport i sportsko navijanje, nema mjesta. Nažalost, još uvijek u svojim skandiranjima bh. navijači ne veličaju svoj klub, nego nastoje da što više vrijeđaju protivnike. To je problem na kome bi trebala poraditi klupska rukovodstva, koja su u stalnom kontaktu sa vođama navijača. Još kada bi uspjeli izbaciti “veličanstvene bakljade” sa stadiona, gdje bi nam bio kraj. A i hronično prazne klupske klase bile bi bar malo punije. Neka to bude početni motiv klubovima da pokušaju bar malo disciplinirati svoje simpatizere.