Bivši poslanik u Skupštini Kosova Nenad Rašić kaže da ima informacije da je “Srpska lista” u sredu postigla dogovor sa najvišim kosovskim zvaničnicima, te da će na sledećoj sednici Skupštine Kosova glasati za ratifikaciju sporazuma o razgraničenju Kosova sa Crnom Gorom.
Nenad Rašić u izjavi za Radio Kosovo 2, program na srpskom jeziku, tvrdi da će “Srpska lista” glasati za sporazum o demarkaciji, ali posle nedelje, odnosno nakon što se održe lokalni izbori u Beogradu. On ocenjuje da je “Srpska lista”, nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i nemačke kancelarke Angele Merkel, dobila naređenje da glasa za demarkaciju.
“Po mojim saznanjima, došlo je do dogovora, ali ne sa poslanicima “Srpske liste”. To što će oni popustiti treba zahvaliti gospodji Merkel, koja je o tome pričala na sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Nakon toga, poslanicima je rečeno da treba da glasaju za Nacrt zakona o demarkaciji. Ali, oni su tražili da se to ne desi u ovoj nedelji, već da se zakaže sednica sledeće nedelje. Siguran da sam da je to već dogovoreno, poslanici “Srpske liste” će glasati za demarkaciju” kaže Rašić.
I dobar poznavalac političkih prilika na Kosovu Azem Vlasi smatra da će sledeće nedelje biti ratifikovan sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom. Vlasi ocenjuje da je Beograd dao dozvolu srpskim poslanicima u Skupštini Kosova da galsaju za demarkaciju, jer su, po njemu, kosovski zvaničnici spremni na svaku vrstu kompromisa kako bi ostali na vlasti.
Vlasi ističe da će se demarkacijom sa Crnom Gorom, Kosovo približiti evropskim integracijama, ali napominje i da je politika kosovskih vlasti neodgovorna.
“Ovu vladajuću strukturu neće opravdati ni skidanje demarkacije sa dnevnog reda, jer demonstriraju duži vremenski period maksimalnu političku neodgovornost i nesposobnost da rešavaju i najmanja pitanja koja su od interesa za Kosovo”, ocenjuje Vlasi za Radio Kosovo 2.
Nenad Rašić ocenjuje i da će kosovski Srbi imati velike koristi od demarkacije granice sa Crnom Gorom, jer će moći da koriste prednosti bezviznog režima.
“Nama je problem taj geto u kome živimo i ne možemo da proširimo svoje vidike. Posebno mladi ljudi, studenti bi morali da se upoznaju sa načinom rada u EU. Ovo bi im pružilo mogućnost da se uključe u sve procese koji će unaprediti njihovo znanje. Kada Kosovo dobije liberalizaciju viza, Srbi treba aktivno da uzmu učešće u predstvljanju širom EU institucija. To će im doneti benefit. Ali bitna je sloboda kretanja. Srbi ne mogu da odu ni do Grčke a to je samo nekih tri sata odavde”, kaže Rašić.
Pored Srpske liste, sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom do sada nisu podržavali ni poslanici opozicionog Pokreta “Samoopredeljenje”.
Za ratifikaciju međunarodnog sporazuma o razgraničenju Kosova i Crne Gore potrebna 2/3 većina glasova ili 80 od 120 poslanika.