Srpski političari tvrde da njihova zemlja i dalje traga za kosovskim premijerom Ramushom Haradinajem i da bi UNMIK trebalo da objasni zašto je optužnica zatamljena.
Haradinaj i još 17 osoba sklonjeni su sa Interpolovog spiska lica traženih na osnovu međunarodne potjernice koju je izdala Srbija.
Da li je kosovski premijer potpuno slobodan čovjek? Za UNMIK jeste, za Srbiju i dalje nije.
“Ti ljudi su skinuti sa liste na zahtjev UNMIK-a jer Kosovo nije članica Interpola, a mi ćemo tražiti da se ovo ispravi”, rekao je šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
“Zanima me ko je sve konsultovan za ovo, da li su sve članice Saveta Bezbednosti konsultovane? Haradinaj neka se ne nada, mi nikada nećemo prestati da gonimo”, naveo je ministar odbrane Aleksandar Vulin.
Kako je objasnio ministar policije Nebojša Stefanović, potjernica protiv Haradinaja može biti samo zatamljena ne i povučena.
“Kada je povlačenje to znači da smo mi povukli i odustali od gonjenja, a to nismo uradili. Mi nismo odustali”, kazao je Dačić.
Ako je potjernica zatamljena ni jedna zemlja neće uhapsiti Haradinaja jer ga neće vidjeti u sistemu, dakle ta mogućnost ostaje samo Srbiji kada i ako kosovski premijer ide na na teritoriju Srbije koja nije pod UNMIK-om. I dok mi o njemu raspravljamo Haradinaj se još prošle nedjelje pohvalio da se on kreće kao svaki drugi slobodan čovjek.
“Ja uvjek putujem slobodno i kad imam smetnje, slobodan sam i dio sam slobode mog naroda. Doprineo sam slobodi i osjećam se slobodno. Ako neko ima drugačije mišljenje, ne brinem za to”, kazao je Haradinaj.
Srbija Haradinaja traži zbog počinjenih ratnih zločina kao bivšeg komandanta takozvane OVK.
Na sajtu Interpola, Haradinajevo ime nalazilo se na spisku od 18 osoba sa Kosova, koje traži Srbija.
Haradinaj je 4. januara ove godine bio pritvoren u Kolmaru u Francuskoj, a na osnovu potjernice za ratne zločine, koju je protiv njega u Interpolu podigla Srbija.
Nakon četiri mjeseca trajanja sudskog postupka, sud u Kolmaru je krajem aprila odbacio zahtjev Srbije za estradikciju Haradinaja, bivšeg komandanta OVK.
Prištinske vlasti su zatim, zatražile povlačenje potjernice protiv Haradinaja kao i ukidanje potjernice za drugim licima sa Kosova čija imena su se našla na listi traženih po nalogu Srbije.
Međunarodni sud za ratne žlocine u bivšoj Jugoslavije, sa sedištem u Hagu, je na kraju prvog suđenja proglasio Haradinaja nevinim 2008. godine, dok je u drugostepenom postupku on oslobođen optužnice 2012. godine.
Izvor: RTK2